'تعداد مبتلایان به آنفلوآنزای خوکی به 2 میلیارد نفر خواهد رسید'

واکسن ضد آنفلوآنزای خوکی
Image caption مقامات بهداشت از این که واکسن کافی برای پیشگیری از آنفلوانزای خوکی وجود نداشته باشد ابراز نگرانی می کنند

سازمان جهانی بهداشت می گوید ویروس آنفلوآنزای خوکی به 160 کشور رسیده است و هنوز در مراحل ابتدایی است.

این سازمان می گوید تعداد مبتلایان به این بیماری در طی دو سال آینده ممکن است به 2 میلیارد نفر برسد.

کایجی فوکودا، یک مقام ارشد سازمان جهانی بهداشت که مسئول مبارزه با آنفلوآنزای خوکی است گفت عالمگیر شدن این بیماری برای مدتی ادامه خواهد یافت و این گزارش ها که هفته گذشته تنها در انگلستان بیش از 100 هزار نفر به تعداد مبتلایان افزوده شدند، قابل قبول است.

این سازمان می گوید که در طی 4 ماه گذشته مجموعا 800 نفر در اثر این بیماری فوت کرده اند.

آقای فوکودا گفت کار بر روی تهیه واکسن آنفلوانزای خوکی با سرعت بیشتری انجام می گیرد ولی نمی توان بی خطر بودن این واکسن ها را فدای سرعت در تهیه آن کرد.

هفته گذشته مارگارت چان، رئیس سازمان بهداشت جهانی در مراسم گشایش کنفرانسی در مکزیک درباره مبارزه با آنفلوآنزای خوکی گفته بود که متوقف کردن روند گسترش این ویروس در جهان دیگر ممکن نیست.

سازمان بهداشت جهانی می گوید که اکثر موارد ابتلا به ویروس "اچ 1 ان 1" ملایم است و بسیاری از بیماران بدون کمک پزشکی بهبود می یابند.

با نزدیک شدن دوران اوج فصل آنفلوآنزا در آمریکای جنوبی، برخی نواحی وضعیت فوق العاده اعلام کرده اند و پاراگوئه نخستین مورد مرگ ناشی از آن را گزارش داده است.

اندی گالاچر خبرنگار بی بی سی می گوید مقام های کشورهای آمریکای جنوبی با نزدیک شدن اوج فصل آنفلوآنزا بیش از پیش نگران هستند.

مدارس در سراسر آرژانتین دانش آموزان را راهی خانه ها کرده اندو زنان باردار اجازه یافته اند دو هفته مرخصی بگیرند تا از ابتلا به این بیماری پرهیز کنند.

مطالب مرتبط