وب نورد؛ از ترفندستان تا مجلات ایران

وب نورد، یکی از اجزاء اصلی برنامه "کلیک فارسی" است که هر هفته از تلویزیون بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی به نمایش در می آید.

وب نورد به معرفی سایت های اینترنتی جدید، جالب و کارآمد اختصاص دارد که هر کدام به دلیلی مورد توجه سازندگان این برنامه قرار گرفته اند.

سایت هایی که در هفته اخیر در برنامه "کلیک فارسی" معرفی شده اند به شرح زیر است:

Site Launcher

در دنياى مدرن امروز، همه ما به دنبال راه هاى راحت تر شدن زندگى و سريع‌تر انجام شدن امور هستند. براى ما هر چيزى كه باعث حتى چند ثانيه صرفه‌جويى در وقت بشود بسيار ارزشمند خواهد بود. در دنياى مجازى و گشت و گذارهاى اينترنتى هم تعداد زيادى افزونه (پلاگين - Plug-in) هست كه كار گشتن در اينترنت را راحت‌تر و سريع‌تر مى‌كند.

يك نمونه بسيار كارآمد از اينگونه ابزارها را مى توان اينجا پيدا كرد. اين ابزار به كاربر امكان مى دهد از طريق مرورگر اينترنتى فايرفاكس، صفحاتى كه بيشتر مورد استفاده و مراجعه قرار مى گيرند را به كليدى مشخص در صفحه كليد منتسب كرد.

براى شروع روى دكمه دانلود و نصب كليك كنيد. به محض اينكه پلاگين روى كامپيوترشما نصب بشود، لينكى در بالاى پنجره مرورگر ظاهر خواهد شد.

اگر روى اين لينك كليك كنيد، منوى تغيير تنظيمات نشان داده خواهد شد كه از طريق آن مى توان لينك‌ها را تغيير داد يا لينك‌هاى جديد اضافه كرد؛ البته پلاگين چند سايت پرطرفدار را از ابتدا در خود دارد، اما در صورت تمايل مى توانيد آنها را هم تغيير دهيد.

اگر هم مايل باشيد مى توايند تنظيم اوليه كليدهاى ميانبر را هم عوض كنيد. تركيب كليدهاى كنترل-اسپيس (براى پى سى ها) و كنترل-آلت (براى مكينتاش) اين برنامه را فعال مى كند.

هر وقت اين تركيب كليدها فشار داده شوند صفحه اى باز خواهد شد كه لينك همه صفحه‌هايى كه قبلا براى اين برنامه تعيين كرده ايد در آن موجود است و مى‌توانيد روى هر كدوم كه بخواهيد كليك كنيد.

متناظر با هر لينك هم يك حرف روى صفحه كليد اختصاص داده شده است. اگر از حافظه‌ خوبى برخورداريد و مى توانيد حرف هاى متناظر را به خاطر بسپاريد، كافى است كليد آلت و شيفت و حرف مورد نظر رو بزنيد تا سايتى كه مى‌خواهيد باز شود.

"مگ ایران" - MagIran

سايت مگيران مدتهاست كه تعداد زيادى روزنامه و مجله را يكجا جمع كرده و عملا تبديل به بانك اطلاعات نشريات ايرانى شده است؛ جايى كه بيشتر نشريات ايرانى رو مى توان در آن پيدا كرد و همه را يكجا خواند.

نشريات زيادى چاپ مى شوند كه به دلايل مختلف براى همه شناخته شده نيستند و حتى در برخى موارد متخصصان هم از انتشارآنها اطلاع پيدا نمى كنند. چند سال از آغاز فعاليت اين سايت مى گذرد و تا كنون بيش از ۱۰۰۰ نشريه تحت پوشش اين سايت قرار گرفته اند. كاربرهاى اين سايت مى توانند با استفاده از فهرست الفبايى، فهرست موضوعى و جستجو نشريات مورد نظر خودشان را پيدا كنند.

امكانات گسترده اى در سايت مگيران فراهم شده است؛ مثل اشتراك آنلاين نسخه چاپى نشريات همراه با پرداخت الكترونيك، ايجاد فهرست هاى مورد علاقه توسط اعضا، دريافت خبرنامه هاى مختلف از انتشار نشريات، و بخش ويژه گردآورى و آرشيو اخبار مطبوعاتى. با وجود اين همه امكانات، سايت مگيران را بايد يك پايگاه اطلاعاتى غنى و با ارزش به حساب آورد.

"نقد پوستر"

سايتى براى علاقمندان به گرافيك و به ويژه طراحى پوستر؛ طراحى پوستر يكى از كارهاى گرافيست‌هاست كه از طريق آن تمام هنر خودشان را براى معرفى يك رويداد به نمايش مى گذارند.

سايت نقد پوستر كه توسط بنيامين محمدى به ما معرفى شده، جايى است براى نقد و بررسى پوسترها؛ جايى كه گرافيست‌ ها يا علاقمندان به اين هنر، پوسترها و طراحى اونها رو مورد تحليل قرار مى دهند.

سايت نقد پوستر به منظور گسترش فرهنگ نقد در بين طراحان گرافيك ايجاد شده است. هرچند در حال حاضر، نسخه آزمايشى اين سايت قابل مشاهده است.

به همين خاطر، هنوز از نظر محتوا تكميل نشده است. البته اگر در بخش جستجو عبارتى را تايپ كنيد، احتمالش زيادى وجود دارد كه يك پوستر مرتبط با آن عبارت را بيابيد.

طراحان اين سايت اميدوارند با همكارى و تعامل بيشتر هنرمندان و علاقه مندان گرافيك، محتويات اين سايت به تدريج كامل تر شود

"ترفندستان"

"ترفند" كلك و حقه معنى مى دهد. اما ترفندستان سايتى است كه با اين معنى منفى متناظر نيست؛ اين سايت پر است از ترفندها و روش‌هاى كارآمد مرتبط با كامپيوتر و فناورى. محمد قدرتى اين انجمن اينترنتى را به ما معرفى كرده كه مى توان آن را يكى از فوروم‌هاى قديمى دانست كه به تازگى چهره نو كرده و مى توان به وفور در آن مطالب جالب پيدا كرد.

طبيعى است كه براى استفاده از امكانات اين سايت (مثل همه سايتهايى كه به شكل فوروم يا انجمن اينترنتى كار مى كنند) ثبت نام لازم است.

طراحان سايت با استفاده از سرويس مترجم گوگل لمكان مشاهده سايت به زبان هاى ديگر را هم فراهم كرده اند. "ترفندستان" سايت بزرگى است و تقريبا مى توان گفت كه كمتر موضوعى در قلمرو كامپيوتر و موبايل در اين انجمن، ناديده گرفته شده است.

از بخش هاى جالب ديگر اين سايت مى توان به بخش بازى هاى آنلاين اشاره كرد كه تعداد عناوينى بازى هاى آن لاين در آنزياد است و به اعتقاد ما اگر چندبارى به اين سايت سر بزنيد، شما هم به جمع طرفدارانش اضافه خواهيد شد.

Google Alerts

دست آخر هم مى‌خواهيم يكى از خدمات گوگل رو كه اخيرا كشف كرديم به شما معرفى كنيم كه اگر از آن استفاده كنيد در اين دوران خلافكارى‌هاى مجازى و دزدى‌هاى اينترنتى، خيال شما را تا اندازه اى از بابت حفظ اطلاعات شخصى‌ راحت مى‌كند.

گوگل آلرتز (Google Alerts) مى تواند هر موضوعى را كه شما مى‌خواهيد در مورد آن اطلاعات كسب كنين، در نظر بگيرد و به محض اينكه اطلاعاتى در اينترنت در اين مورد بيابد شما را مطلع مى كند.

ممكن است موضوع مورد نظر شما، خواننده يا بازيگرى باشد، اما همچنين مى توانيد اسم خودتان يا شماره كارت اعتبارى، مشخصات حساب بانكى، يا هر اطلاعات ديگرى كه اطلاعات شخصى شما محسوب مى شود را به اين برنامه بدهيد تا هر زمانى كه ردى از چنين اطلاعاتى در اينترنت پيدا كرد، شما را در جريان بگذارد و شما از دزدى احتمالى اطلاعاتتان با خبر شويد.

گوگل با مراجعه به سيستم فهرست‌بندى عظيم خود، هر وقت و در هر جاى اينترنت كه به موضوع يا عبارتى كه شما وارد كرده بوديد برخورد كند، پيامى براى شما خواهد فرستاد.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست