آفتاب مصنوعی "بدون شک" سرطان زاست

Image caption در اسکاتلند افراد زیر 16 سال از استفاده از سولاریوم منع شده اند

محققان می گویند آفتاب مصنوعی که بسیاری از آن برای برنزه شدن استفاده می کنند، بدون شک خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

پیشتر آژانس تحقیقات درباره سرطان (IARC)، به این نتیجه رسیده بود که آفتاب مصنوعی "احتمالا" خطر ابتلا به سرطان را زیاد می کند اما حال این آژانس می گوید "به طور حتم"چنین خواهد شد.

فعالان می گویند انتشار این خبر در مجله علمی 'لانست آنکولوژی' فشار را برای تنظیم مقررات سخت گیرانه تر در مراکز سولاریوم، بیشتر می کند.

ارزیابی جدید، خطر استفاده از آفتاب مصنوعی را همتراز با کشیدن سیگار و قرار گرفتن در معرض آزبست (پنبه نسوز) قرار داده است.

اما انجمن سانبد (Sunbed Association) در بریتانیا گفته است که هیچ ارتباط مستقیمی بین استفاده صحیح از آفتاب مصنوعی با ابتلا به سرطان وجود ندارد.

آژانس تحقیقات درباره سرطان، کمیته ای متشکل از کارشناسان است که توصیه های خود را در اختیار سازمان بهداشت جهانی قرار می دهد.

این آژانس در پی بازبینی تحقیقاتی که نشان می داد خطر ملانوما، مهلک ترین نوع سرطان پوست، در افرادی که پیش از 30 سالگی شروع به استفاده از آفتاب مصنوعی کرده اند به میزان 75 درصد افزایش داشته است، این موضوع را اعلام کرد.

همچنین نتیجه چندین تحقیقات نشان می دهد که بین استفاده از آفتاب مصنوعی و ابتلا به ملانومای چشم ارتباط مستقیم وجود دارد.

سازمان خیریه پژوهش سرطان در بریتانیا در اوایل سال جاری اخطار داده بود که استفاده زیاد از آفتاب مصنوعی باعث شده است که برای اولین بار در این کشور تعداد مبتلایان به ملانوما به ده هزار نفر برسد.

در طی 30 سال گذشته، میزان ابتلا به سرطان پوست در بریتانیا چهار برابر شده است.

دولت بریتانیا سرگرم مطالعه پیشنهاداتی برای منع کردن استفاده افراد زیر 18 سال از آفتاب مصنوعی در انگلستان است.

مقرراتی مشابه در اسکاتلند وضع شده است که طبق آن افراد زیر 16 سال از استفاده از آفتاب مصنوعی منع شده اند.

جسیکا هریس، مدیر دفتر اطلاع رسانی سازمان خیریه پژوهش سرطان در بریتانیا گفت: " ارتباط آفتاب مصنوعی با سرطان پوست در چندین مطالعه علمی معتبر نشان داده شده و ما بسیار خوشحالیم که آژانس تحقیقات درباره سرطان، استفاده از آن را در دسته بالاترین میزان خطر قرار داده است."

خانم هریس از نمایندگان پارلمان خواسته است تا فورا استفاده از آفتاب مصنوعی را برای افراد زیر 18 سال منع کنند و سولاریوم هایی را که تحت نظر افراد حرفه ای نیستند، تعطیل کنند.

مطالب مرتبط