مایکروسافت و یاهو در برابر گوگل متحد شدند

Image caption یاهو و مایکروسافت برای رسیدن به توافق مدتها در گفتگو بودند

یاهو و مایکروسافت اعلام کرده اند در برابر موتور جستجوگر گوگل با یکدیگر متحد شده و قرارداد همکاری منعقد کرده اند.

موتور جستجوگر بینگ، متعلق به مایکروسافت، سایت اینترنتی یاهو را تقویت خواهد کرد و یاهو در ازای این کار، آگهی های تبلیغات آنلاینی مایکروسافت را انجام خواهد داد.

یاهو در سال های اخیر برای سود دهی با مشکل مواجه بوده است. اما مسئولان آن سال گذشته پیشنهاد خرید این شرکت از سوی مایکروسافت را بارها رد کردند.

استیو بالمر، رئیس مایکروسافت گفت قرارداد 10 ساله میان این شرکت و یاهو، به موتور جستجوگر بینگ این فرصت را خواهد داد که در ابعاد لازم با موتورهای جستجوگر دیگر، مانند گوگل رقابت کند.

آقای بالمر گفت: "از طریق این قرارداد ما می توانیم به کاربران امکان دهیم از نوآوری در جستجوهای اینترنتی بهره مند شوند، قیمت انتشار آگهی های تبلیغاتی در این سایت ها مناسبت تر شود و در بازاری که در حال حاضر در سلطه یک شرکت است، مصرف کنندگان به طور واقعی حق انتخاب داشته باشند."

یاهو در ازای واگذار کردن کنترل موتور جستجوگر خود، می تواند تا پنج سال اول عمر این قرارداد، 88 درصد از درآمد همه جستجوها و فروش های سایت خود را نگه دارد و حق فروش آگهی ها در برخی از سایت های مایکروسافت را نیز داشته باشد.

"دورانی جدید"

یاهو گفت این قرارداد به نفع کاربران و دارندگان آگهی ها در این سایت است.

کارول بارتز، مدیر اجرایی یاهو گفت: "این توافق مزایای زیادی برای یاهو، کاربرانش و صنعت اینترنت دارد. ما باور داریم این قرارداد بنیاد دوره ای جدید را در نوآوری و توسعه اینترنتی پایه ریزی می کند."

یاهو می گوید قرارداد جدید درآمد سالیانه این شرکت را تا 500 میلیون دلار تقویت خواهد کرد.

همکاری مایکروسافت و یاهو سهم این شرکت ها در بازار اینترنت آمریکا را حدود 30 درصد خواهد کرد.

گوگل با 65 درصد سهم در این بازار همچنان قدرت اصلی خواهد بود.

مایکروسافت در ژانویه 2008 پیشنهاد کرد یاهو را به مبلغ 47 میلیارد و پانصد میلیون دلار بخرد. اما آقای بالمر این پیشنهاد را پس گرفت چون رئیس وقت یاهو (جری یانگ)، خواستار قیمتی بالاتر شده بود.

مطالب مرتبط