فيس‌بوک دامنه ir. را پس گرفت

سازمان جهانی مالکیت‌ معنوی، درخواست فیس‌بوک را برای کنترل دامنه اینترنتی کشوری facebook.ir‌ که تا پیش از این در اختیار فردی ایرانی بود، پذیرفته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بر اساس حکم سازمان جهانی مالکیت معنوی(WIPO) که زير نظر سازمان ملل اداره می‌شود، مالک فعلی دامنه اینترنتی facebook.ir‌ باید این دامنه را به شرکت فیس‌بوک که در آمریکا قرار دارد، واگذار کند.

بنابر حکم اين سازمان، صاحب ايرانی اين دامنه که قصد داشته بر روی اين دامنه يک فروشگاه کتاب راه‌اندازی کند، حق استفاده از آن را ندارد و بايد کنترل آن را به فيس‌بوک منتقل کند.

فیس بوک در حالی برای پس گرفتن دامنه اینترنتی facebook.ir به سازمان مالکیت معنوی شکایت برده که سایت اصلی آن در ایران مسدود شده است و کاربران ايرانی برای ورود به اين سايت – و بسياری از شبکه‌های اجتماعی مجازی ديگر - بايد از نرم‌افزارهای ضدفيلتر استفاده کنند.

فيس‌بوک که چندی پيش و همزمان با ناآرامی‌های اخير ايران، نسخه فارسی خود را راه‌اندازی کرد، دامنه اصلی خود facebook.com را به قيمت دويست‌هزار دلار خريده است.

بر اساس قوانين موجود در زمینه دامنه‌های اینترنتی، سازمان مالکيت معنوی می‌تواند به انواع اختلاف‌ در حوزه مالکيت دامنه‌های اينترنتی رسيدگی کند. حق داوری به اينگونه اختلافات از سوی ICANN، موسسه اينترنتی اختصاص نام‌ها و آدرس‌ها، که مسئوليت ثبت دامنه‌های اصلی (با پسوند com. و net.) را دارد به سازمان مالکيت معنوی واگذار شده است. تمامی اختلافات در این زمینه توسط سازمان مالکیت معنوی رسیدگی می‌شود و پس از رسیدگی، حکم آن حتی برای مراکز دامنه‌های کشوری که تحت قوانین یک کشور قرار دارند نیز لازم‌الاجراست. مسئول ثبت دامنه‌های اينترنتی کشور ايران، ايرنيک، که زير نظر مرکز تحقيقات فيزيک نظری اداره می‌شود هنوز درباره این مسئله اظهارنظر رسمی نکرده است.

اما این سازمان در قوانين حل اختلاف خود آورده است که "انتقال قهری دامنه‌های ثبت شده ir. به دو روش امکانپذير است: طرح دعوا درمرکز حل اختلاف سازمان جهانی مالکيت معنوی براساس سياست‌نامه و مقررات موجود، يا مراجعه به محاکم قضايی کشور." ايرنيک، تاکيد کرده است که احکام قطعی صادر شده از سوی هر دو مرجع را اجرا خواهد کرد و يادآوری کرده که "حکم دادگاه کشوری نافذتر است."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست