وب نورد؛ از آزادی آی‌پاد تا امنیت شبکه

وب نورد، یکی از اجزاء اصلی برنامه "کلیک فارسی" است که هر هفته از تلویزیون بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی به نمایش در می آید.

وب نورد به معرفی سایت های اینترنتی جدید، جالب و کارآمد اختصاص دارد که هر کدام به دلیلی مورد توجه سازندگان این برنامه قرار گرفته اند.

سایت هایی که در هفته اخیر در برنامه "کلیک فارسی" معرفی شده اند به شرح زیر است:

Double Twist

هر کدام از ما وسیله‌های مختلفی داریم که بر روی آنها فایل های چندرسانه ای را ذخیره و از طریق آنها پخش می کنیم. رو روشون ذخیره و پخش می‌کنیم. مرتب و منظم نگه داشتن این همه فایل کار آسانی نیست. کار کردن با نرم‌افزارهایی مثل آی-تیونز بسیار ساده است ولی آی-تیونز تنها برای ارتباط با آی-پاد و آی-فون ساخته شده است.

دابل-توییست نرم افزاری است مجانی، که امکان اتصال به بسیاری از دستگاه های مختلف، مثل تلفن های همراه مجهز به قابلیت های چندرسانه ای و پخش کننده های قابل حمل صدا و تصویر را فراهم می کند.

پس از دانلود و نصب این نرم افزار قادرخواهید بود بیشتر وسایل رو به کامپیوتر متصل کنید مانند آی-پاد، بلک-بری، یا حتی پلی-استیشن سونی.

به محض اینکه وسیله مورد نظرتان را به کامپیوتر وصل کنید، دابل-توییست به طور خودکار دستگاه را شناسایی می کند، و بعد قادرخواهید بود فایل‌هایتان را با چند کلیک روی دستگاه قرار دهید یا حتی به دوست و فامیل بفرسید.

اخیراهم این نرم افزار قابلیت وصل شدن به سیات های یوتیوب و فلیکر و انتقال اطلاعات از این سایت ها به دستگاه های متصل شده را پیدا کرده است.

سایت دابل تویست ویدئویی دو دقیقه‌ای را تولید کرده که در آن بطور ساده عملکرد این نرم افزار شرح داده می شود.

در حال حاضر نسخه آزمایشی بتای این نرم‌افزار موجوداست و همگان مجاز به استفاده از آن هستند. ولی تولیدکننده‌های این برنامه به ما اطمینان دادند که در نسخه اصلی (بعد از بتا) هم این کارکردهای اولیه و فعلی برنامه، رایگان باقی بماند.

News Map - نقشه خبر

پیدایش اینترنت انقلابی در خبررسانی ایجاد کرده است؛ از اتفاق‌های مهم روز گرفته تا سیاست و سرگرمی و ورزش، خبر هر اتفاقی در هر جای دنیا، اغلب در ظرف چند لحظه راه خود را به اینترنت پیدا می کند.

یکی از روش‌های تازه و جالب دریافت کردن این اخبار، سایتی است به نام نیوز-مپ ("نقشه خبر" به زبان فارسی).

نیوز-مپ اطلاعات خود را از گوگل نیوز دریافت می کند و به کاربر یک راهنمای تصویری از تازه ترین اخبار را ارائه می‌دهد. برای موضوع‌هایی که به هم مرتبطند یک نمودار درختی رنگی ترسیم می کند که خبرهای مختلف را میتوان بر روی آن دید.

ضمن اینکه اگر کسی وقت نداشته باشد که برای پیگیری اخبار ده‌ها صفحه مطلب از روی سایت‌های مختلف بخواند، اینجا قادرخواهد بود تنها در یک صفحه دیدی کلی از حوادث روز به دست بیاورد.

حرکت نشانگر ماوس بر روی هر کدوم از سرخط خبرها باعث بازشدن یک پنجره کوچک و نشان دادن محتوای خبر در این پنجره می شود. اگر هم مایل باشید می‌توانید روی آن کلیک کرده و به سایتی بروید که خبر ازآن برداشته شده و نسخه کامل خبر را در سایت اصلی بخوانید.

اگر در این سایت ثبت‌نام کنید قادرخواهید بود محتویات صفحه را به میل خود تنظیم کنید؛ و به عنوان مثال تعیین کنید که وقتی وارد سایت می شوید چه نوع اخباری از کدام کشور به شما نشان داده شود.

I Stop Over - "سر می زنم"

در این اوضاع نابسامان اقتصادی، همه به دنبال یافتن راهی برای کسب درآمد بیشتر هستند. اگر در خانه‌ اتاقی اضافی دارید که مایلید آن را به مسافرانی کرایه بدهید، یا اینکه خود عازم سفر هستید اما نمی‌خواهید متحمل هزینه سکونت در هتل بشوید، حتما به آی-استاپ-اوور ("سر می زنم" به زبان فارسی) سر بزنید!

هر کسی که در منزل خود اتاقی مناسب برای اجاره دادن به مسافران مختلف دارد می تواند از امکانات این سایت برای معرفی مکان و مشخص کردن قیمت و زمان‌هایی که اتاق رزرو نشده استفاده کند. اگر کسی مایل باشد اتاق ارائه شده توسط شما را کرایه کند، می‌توانید از طریق همین سایت در مورد قیمت و دیگر مسائل احتمالی مذاکره کنید.

حسن این ماجرا برای مسافران، قیمت ارزان تر محل اجاره شده است. ضمن اینکه پرداخت پول هم از طریق خود وبسایت انجام می‌شود و کاملا مطمئن است. تا زمانی هم که مدت اقامت مسافر به پایان نرسیده و خانه میزبان ترک نشده، پول به حساب میزبان واریز نمی‌شود.

هزینه ارائه این سرویس از سوی سایت، 9 درصد از مبلغ قرارداد است. این پول قبل از پرداخت مبلغ اجاره به صاحبخانه از ان کسر می‌شود.

البته عضویت در آی-استاپ-اوور مجانی است؛ چه برای میزبان، و چه برای مهمان.

My Handle

برای کسانی که بیش از یک آدرس ایمیل دارند، کنترل همه آنها کار دشواری است.

اما سایت مای-هندل دات کام بسیار هوشمندانه کار را ساده می کند.

بعد از عضو شدن یک هندل یا دستگیره به شما اختصاص پیدا می‌کند که همه آدرس‌های ایمیلتان را به آن وصل می‌کنید.

بعد از کسانی که می‌شناسید دعوت می‌کنید که در شبکه مای هندل عضو بشوند. سایت برای این افراد ایمیل می‌فرستد.

کاربری که در سایت عضو شده می تواند مشخصات خود را به روز نگه دارد، ایمیل جدید اضافه کند، آدرس پستی رو تغییر بدهد یا شماره تلفن کم و زیاد کند.

همچنین می توان افرادی را دسته‌بندی کرد: مثلا دوستان، خانواده، کار یا هرچیز دیگه. بعد انتخاب می‌کنید که ایمیل‌های افراد هر دسته به کدام یک از ایمیل‌های شما برود.

نکته اینجاست که مای-هندل خود یک ایمیل مثل جی-میل یا هات-میل نیست، فقط سرویسی است برای فوروارد کردن ایمیل؛ حتی ایمیل کسانی که در فهرست کاربر قراردارند ولی در شبکه مای-هندل کاربر نیستند هم به کاربر فوروارد می‌شوند.

خوبی این شیوه این است که فقط یه آدرس ساده را باید حفظ کنید.

بعد از آن هر چقدر هم که ایمیل‌های کاربر تغییر کند اهمیتی نخواهد داشت و تنها کافی است کاربر مشخصات مای-هندل خود را به‌روز نگه دارد تا همه ایمیل ها مستقیما به آدرس جدید فوروارد بشود.

مجله اینترنتی اسنوپ

مجله اسنوپ یک مجله فارسی است درباره امنیت شبکه که به صورت پی‌دی‌اف منتشر می‌شود.

این سایت توسط عادل کریمی به ما معرفی شده و مقاله های تخصصی تعدادی از کاربران و کارشناسان حرفه ای در مباحث شبکه، کامپیوتر و حفاظت از اطلاعات در این مجله منتشر می شود.

این سایت صفحات زیادی ندارد؛ در واقع هر مجله را می توان به صورت یک فایل دانلود کرد.

البته اگر هر شماره از مجله به صورت متنی هم در سایت قرار داده می شد، امکان جستجو در محتوا هم فراهم می شد و بسیاری هم می توانستند از طریق موتورهای جست‌وجو به محتویات آن دست پیدا کنند.

با رفتن در بخش آرشیو می‌توانید شماره‌های قبلی این مجله را پیدا کنید. بدون توضیح بیشتر توصیه می کنیم اگر به دنبال مطالب تخصصی در زمینه امنیت هستید، این مجله فارسی را از دست ندهید.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست