سازمان فضایی چین: از پذیرفتن افراد بد بو معذوریم

Image caption آنهایی که می خواهند جای پای نی هیشنگ گذاشته و به فضا سفر کنند باید بهداشت دندان آنها عالی باشد

در حالی که چین برای داوطلبان شرکت در برنامه فضایی آتی این کشور صد شرط تعیین کرده، اعلام کرده است افرادی که دهن آنها بد بو است یا آبریزش بینی دارند، نمی توانند فضانورد شوند.

هدف از صد شرطی که سازمان فضایی چین برای مشتاقان فضانوردی این کشور تعیین کرده، ظاهرا دست چین کردن "فوق بشر"های چین است.

بنا به شروط وضع شده کسانی که بدن آنها بو می دهد، پوسیدگی دندان یا زخمی بر بدن داشته باشند که ممکن است در فضا "سر باز کند"، نمی توانند در چین فضانورد شوند.

چین قصد دارد سال آینده یک واحد فضانوردی تاسیس کند و امیدوار است تا سال 2011 فضاپیما در فضا مستقر کرده باشد.

اما داوطلبان فضانوردی در چین بدون اجازه همسرشان نخواهند توانست به این برنامه ملحق شوند.

اگر همسر یک داوطلب فضانوردی در چین از خواسته او برای رفتن به فضا حمایت نکند، او مجبور است که ماندن در کره زمین تن در دهد.

شی بینگ بینگ، از پزشکانی که وظیفه معاینه داوطلبان شرکت در طرح آتی فضانوردی در چین را برعهده دارند، گفت: "بوی بد بدن در فضای کوچک و محدود فضاپیما باعث عذاب فضانوردان دیگر می شود. فضانوردانی که دست چین خواهند شد را می توان فوق بشر دانست."

او، که در بیمارستان 454 نیروی هوایی چین مستقر است گفت که اولین مرحله از معاینات پزشکی انجام شده و گروهی که واجد هر صد شرط نبوده اند، کنار گذاشته شده اند. افرادی که از مرحله اول موفق بیرون آمده اند اکنون باید دو مرحله دیگر برای تعیین بهترین کاندیداهای فضانوردی را پشت سر بگذارند.

کاندیداهای فضانوردی در چین نباید تا سه نسل پیش از خود، به بیماری جدی مبتلا شده باشند.

کسانی که به دارو آلرژی داشته باشند نیز قادر نخواهند بود در این برنامه شرکت کنند.

پیشکسوتان فضانوری در چین در سال 1997 دست چین شده بودن، اولین فردی را چین به فضا فرستاد در سال 2003 بود و سال گذشته نیز اولین چینی در فضا قدم زد. او، ژی ژیگنگ، پسر یک دست فروش چینی بود.

مطالب مرتبط