بنگلادش مارگیرها را آموزش می دهد

مارگیر
Image caption در بنگلادش هر سال 6 هزار نفر در اثر نیش مار جان خود را از دست می دهند

وزارت بهداشت بنگلادش اعلام کرده که در تلاش برای کاهش تعداد کسانی که در اثر مارگزیدگی جان خود را از دست می دهند به آموزش مارگیران سنتی و شفابخش های سنتی روی می آورد.

این برنامه، پس از انجام گسترده ترین تحقیقات در باره مارگزیدگی در این کشور است.

طبق این تحقیقات که بانک جهانی هزینه آن را تامین کرده است هر سال حدود 700 هزار نفر در بنگلادش دچار مارگزیدگی می شوند و از این عده حدود 6 هزار نفر در اثر سم مار جان خود را از دست می دهند.

مارگزیدگی، پس از غرق شدن، بیشترین قربانیان مرگ های غیرطبیعی را در بنگلادش دارد.

اکثر کسانی که مار آنان را نیش می زند توسط شفابخش های سنتی و مارگیرها مداوا می شوند و به همین دلیل دولت بنگلادش اکنون در صدد برآمده تکنیک های پزشکی را به آنان آموزش دهد.

پزشکانی که تحقیقات مورد بحث را انجام داده بودند متوجه شده بودند که تنها 3 درصد مارگزیدگان به بیمارستان منتقل می شوند و معالجه بقیه توسط شفابخش های سنتی که اوجهاس، خوانده می شوند، صورت می گیرد.

مارگیرها و شفابخش های سنتی کسانی اند که با مار سر و کار دارند و علاوه بر معالجه قربانیان مارگزیدگی، مارها را زنده گرفته و آنها را تربیت می کنند و در مراسم جشن ها نمایش هایی با مارهای خود می دهند.

روشی که این گروه برای معالجه مارگزیدگی به کار می برند مورد قبول طب مدرن نیست.

به طور مثال آنها برای شفای بیمار از مکیدن محل نیش، ماساژ عضلات آسیب دیده در اثر زهر مار و شریان بند، استفاده می کنند.

اکثر قربانیان نیش مار هنگامی که در روستاها و مزارع راه می رفتند دچار مارگزیدگی شده اند ولی 15 درصد قربانیان در خواب مار آنان را نیش زده است.

خطرناک ترین موقع برای حمله مارها فصل باران های موسمی در بنگلادش است.

در این هنگام نزدیک به نیمی از خاک بنگلادش زیر آب می رود و هم انسان ها و هم مارها ناچار می شوند به زمین های خشک پناه ببرند.