آمریکا نرم افزار جدیدی برای مقابله با سانسور اینترنتی تهیه می کند

کاربران کامپیوتر در چین
Image caption مقابله با سانسور اینترنتی در چین معیار اصلی موفقیت این نرم افزار است

دولت آمریکا در حال تهیه نرم افزاری برای مقابله با سانسور اینترنتی در کشورهایی نظیر ایران و چین است.

بنگاه سخن پراکنی آمریکا که زیر نظر دولت این کشور است تلاش می کند با تولید این نرم افزار که هنوز در مراحل آزمایشی قرار دارد، امکان دسترسی به هر نوع سایت اینترنتی حتی سایت های مخالف این حکومت را برای شهروندان خارج فراهم کند.

کن برمن مسئول بخش اینترنتی هیات مدیره بنگاه سخن پراکنی آمریکا کار بر روی چنین نرم افزاری را تایید کرده و گفته است: نرم افزار یاد شده عملا ایمیلهای مجانی همچون جی میل، یاهو و هات میل را تبدیل به کانالهای امن می کند و انتقال هر خبری در هر جای دنیا را ممکن می سازد.

در جریان ناآرامی های اخیر در ایران بسیاری از جوانان معترض با استفاده از شبکه های اجتماعی اینترنتی نظیر فیس بوک، تویتر و همچنین موبایل های خود خبررسانی و برای شرکت در تظاهرات با یکدیگر هماهنگی می کردند.

دولت ایران برای مقابله با معترضان مجبور به اعمال محدودیتهای اینترنتی و مخابراتی شدیدی شده است.

دولت چین نیز در آستانه بیستمین سالگرد سرکوب جنبش دانشجویی میدان تیان آن من، سایت های فیس بوک و تویتر را مسدود کرده است.

با توجه به پیشرفتهای تکنولوژیک چین، بنگاه سخن پراکنی آمریکا مقابله با سانسور اینترنتی در این کشور را معیار اصلی موفقیت این نرم افزار قرار داده است.

علاوه بر ایران و چین، کشورهای دیگری همچون برمه، ویتنام، تاجیکستان و ازبکستان که در آنها سانسور اینترنتی شدیدی اعمال می شود نیز هدف این نرم افزار هستند.

کلیه موسسات خبری دولتی و غیرنظامی آمریکا همچنون صدای آمریکا، رادیو اروپای آزادی و رادیو آسیای آزاد تحت نظارت بنگاه سخن پراکنی دولت آمریکا فعالیت می کنند.

این بنگاه به 60 زبان دنیا خبررسانی می کند و در هفته 175 میلیون مخاطب رادیویی، تلویزیونی و اینترنتی دارد.

مطالب مرتبط