آفریقا به دنبال کمک مالی برای مبارزه با گرمایش زمین

Image caption آفریقا با شدیدترین تاثیرات نامطلوب تغییر آب و هوا مواجهه است

در آستانه برگزاری مذاکرات بین المللی تغییر آب و هوا در کپنهاک پایتخت دانمارک، رهبران 10 کشور آفریقایی امروز (24 اوت)، در اتیوپی جمع شده اند تا در مورد اتخاذ موضعی مشترک برای کل آفریقا، به توافق برسند.

اصلی ترین درخواست آفریقا در مذاکرات تغییر آب و هوا، دریافت خسارت مالی در ازای صدماتی است که تغییر جهانی آب و هوا بر این منطقه وارد کرده است. هدف از برگزاری نشست اتیوپی، که با حمایت اتحادیه آفریقا برگزار شده، تاکید بر همین تقاضاست.

مت مک گرات، گزارشگر علمی بی بی سی می گوید 10 کشور آفریقایی با برگزاری این نشست و تلاش برای اتخاذ موضعی مشترک در گفتگوهای جهانی مقابله با گرمایش زمین در ماه دسامبر، اذعان دارد که این قاره تا کنون نتوانسته است در این زمینه صدای خود را به گوش جهانیان برساند.

یکی از اسنادی که برای نشست روز دوشنبه در اتیوپی آماده شده است، هماهنگی هایی که در این زمینه تا به امروز در آفریقا صورت گرفته است را "بسیار بد" توصیف کرده است.

تا کنون هیئت های آفریقایی که به طور انفرادی در مذاکرات بین المللی تغییر آب و هوا شرکت کرده اند، موفقیت چندانی در متقاعد کردن شرکت کنندگان این مذاکرات در باره مظلوم واقع شدن آفریقا در گرمایش زمین نداشته اند.

آفریقا در مقیاس جهانی کمترین میزان گازهای گلخانه ای را تولید می کند اما شدیدترین عواقب زیست محیطی ناشی از گرمایش زمین را متحمل شده است.

در تلاش برای تغییر این وضعیت، اتحادیه آفریقا رهبران 10 کشور آفریقایی را با ریاست معمر قذافی، رهبر لیبی گرد هم آورده است.

هدف از این نشست توافق در مورد گام های بعدی آفریقا برای مقابله و کاهش تاثیرات نامطلوب تغییر آب و هواست تا آفریقا به عنوان یک قاره و با یک هیئت واحد در گفتگوهای مهم کپنهاک حضور یابد.

کاهش گازهای گلخانه ای تولید شده در کشورهای صنعتی به میزان چهل درصد تا سال 2020 و همچنین تشکیل یک صندوق کمک مالی برای آفریقا توسط کشورهای ثروتمند صنعتی، از جمله پیشنهادهایی است که برای بررسی در این نشست در نظر گرفته شده است.

بنا به این پیشنهاد کمک مالی کشورهای صنعتی برای آفریقا سالانه مبلغ شصت و هفت میلیارد دلار خواهد بود تا از محل این صندوق به کشورهای آفریقایی که کمترین امکانات را برای مقابله با گرمایش زمین دارند، کمک شود.

گزارشگر بی بی سی می گوید در مذاکرات جهانی تغییر آب و هوا که توسط سازمان ملل متحد سازماندهی می شود، کشورهای آمریکا، چین، هند و اتحادیه اروپا بیشترین وزنه حساب می شوند و رهبران آفریقا امیدوارند که داشتن یک صدای واحد در کنفرانس دسامبر، موضع این قاره در مذاکرات را به طور چشمگیر تقویت کند.

مطالب مرتبط