برگزاری سومین کنفرانس جهانی تغییر آب و هوا در ژنو

Image caption کوفی عنان و میشل ژآرود دبیرکل سازمان جهانی آب و هوا در کنفرانس ژنو

سازمان ملل متحد کنفرانسی پنج روزه در باره تغییر آب و هوا را در ژنو سوئیس آغاز کرده است.

هدف از برگزاری این کنفرانس، که حدود یک هزار و پانصد محقق، دیپلمات و مقام های دولتی در آن شرکت دارند، بررسی راه های تطبیق با تاثیرات نامطلوب تغییرات جوی است که کشورهای جهان چندی است با آن مواجهند. این کنفرانس همچنین راه هایی را بررسی می کند که کشورهای مختلف می توانند با استفاده از آنها با عواقب تغییر آب و هوا، مانند خشکسالی، سیل و رانش زمین کنار بیایند.

کارشناسان تغییر آب و هوا معتقدند از جمله ضروریات مقابله با این معضل، نصب سیستم ها هشدار دهنده بهتر است که حتی ساکنان نقاط دور افتاده جهان نیز بتوانند برای رخداد بلایای طبیعی آماده باشند.

کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد، در برنامه افتتاحیه این کنفرانس به حاضران گفت: "ما نمی توانیم امیدوار باشیم که می توانیم تاثیرات تغییر آب و هوا را اداره کنیم مگر این که میزان آن را دقیقا اندازه گیری کنیم."

آقای عنان می گوید جهان به ابتکارات بیشتری نیاز دارد - مانند نصب کردن ایستگاه های هواشناسی روی برج های مخابراتی ویژه تلفن های سیار در سراسر آفریقا - تا مردم بتوانند بهتر با توفانها، سونامی ها، خشکسالی ها و سیل ها که شمارشان رو به افزایش بوده است، مقابله کنند.

سومین کنفرانس جهانی تغییر آب و هوا به دنبال کمک به کشورهای در حال توسعه است تا بتوانند اطلاعات بهتری را در مورد تغییرات جوی تولید و با کشورهای دیگر درمیان بگذارند.

در کنفرانسی که این هفته در ژنو برپاست، به موضوع بحث برانگیز کاهش تولید گازهای گلخانه ای پرداخته نخواهد شد؛ گفتگو در این باره در کپنهاک دانمارک و در ماه دسامبر انجام خواهد گرفت.

آقای عنان در نطق خود گفت کشورهای ثروتمند باید مقادیر متنابهی از پول، دانش و تجهیزات را در اختیار جهان سوم قرار دهند.

او پیشنهاد کرد یکی از الگوهایی که جهان صنعتی می تواند در نظر بگیرد الگویی است که "کنگره جهانی بشردوستی" او در ماه ژوئن اعلام کرد.

بنا به این الگو شبکه ای از ایستگاه های هواشناسی خودکار روی برج های مخابراتی مخصوص تلفن سیار در سراسر آفریقا نصب خواهد شد. اطلاعات جمع آوری شده توسط این برج ها به شبکه های ملی و جهانی منتقل خواهد شد. به این ترتیب کشاورزان، ماهیگیران و دارندگان تلفن های سیار در آفریقا از نزدیک شدن طوفان، که ممکن است محصولات زراعی، دام و طیور یا جان آنها را به خطر بیاندازد، مطلع می شوند.

هانس رودلف مرز، رئیس جمهوری سوئیس در اولین روز کنفرانس جهانی تغییر آب و هوا گفت: "هزینه سالانه انطباق با تغییرات جوی در سراسر جهان بالغ بر دهها میلیارد دلار است که بیش از نیمی از این هزینه برای کشورهای در حال توسعه بوده است."

هیئتی بزرگ از سوی آمریکا به این کنفرانس اعزام شده است تا تاکید کند دولت جدید آمریکا به مبارزه با تغییر آب و هوا متعهد است.

دولت های جهان با ضرب الاجل ماه دسامبر مواجهند. در کنفرانس سازمان ملل در ماه دسامبر در کپنهاک آنها باید در باره پیمانی جدید که در جایگزین پیمان کیوتو خواهد شد، توافق کنند.

مطالب مرتبط