گوگل: اشکال مهندسی علت اختلال جی میل بود

جی میل
Image caption جی میل حدود یکصد و پنجاه میلیون مشترک دارد

در پی از کار افتادن موقت خدمات پست الکترونیک جی میل که به گوگل تعلق دارد، این شرکت با انتشار بیانیه ای از کاربران به خاطر اشتباه مهندسانش عذرخواهی کرد.

جی میل حدود یکصد و پنجاه میلیون مشترک دارد و دسترسی بیشتر این افراد به خدمات پست الکترونیک آن در روز سه شنبه به مدت دو ساعت قطع شد.

به گزارش گوگل، اختلال ایجاد شده ناشی از اشتباه محاسباتی در تعمیرات دوره ای سرورهای این شرکت بوده است.

این شرکت همچنین از تلاش برای پیشگیری از بروز مشکلات مشابه در آینده خبر داد.

پیش از این نیز عملکرد سرورهای گوگل در ماه های فوریه و مارس نیز دچار مشکل شده بود.

بن ترینور از مسوولان جی میل در وبلاگ آن نوشت: "می دانیم تعداد زیادی از مردم برای ارتباطات شخصی و حرفه ای خود روی جی میل حساب می کنند و زمانی که در خدمات رسانی آن مشکلی ایجاد می شود، با جدیت با آن برخورد می کنیم."

آقای ترینور ضمن عذرخواهی از کاربران گفت اختلال پیش آمده زمانی ایجاد شد که مهندسان چند سرور جی میل را برای انجام تعمیرات دوره ای از شبکه خارج کردند.

به گفته او این مساله نباید مشکلی ایجاد کند زیرا سرورهای دیگر گوگل در سراسر دنیا بار اضافی سرورهای از مدار خارج شده را بر دوش می کشند ولی این بار در محاسبه این بار اضافی اشتباه کوچکی رخ داد که باعث اختلال در خدمات رسانی به مشترکان شد.

گوگل آخرین بار در ماه مه دچار اختلال فنی شد که در نتیجه آن میلیون ها تن از کاربران در دسترسی به جی میل، موتور جستجوگر گوگل و سایت خبر گوگل دچار مشکل شدند.

گوگل پس از مایکروسافت و یاهو به بیشترین تعداد مشترکان پست الکترونیک به صورت رایگان خدمات رسانی می کند.

مطالب مرتبط