وب نورد؛ از اسلاید برای سخنرانی تا بازی برای موبایل

وب نورد، یکی از اجزاء اصلی برنامه "کلیک فارسی" است که هر هفته از تلویزیون بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی به نمایش در می آید.

وب نورد به معرفی سایت های اینترنتی جدید، جالب و کارآمد اختصاص دارد که هر کدام به دلیلی مورد توجه سازندگان این برنامه قرار گرفته اند.

سایت هایی که در هفته اخیر در برنامه "کلیک فارسی" معرفی شده اند به شرح زیر است:

Prezi.com

سایت Prezi.com، دنیای ارائه در سخنرانی ها را یک گام جلوتر می برد.

این سایت در واقع یک برنامۀ کوچک و مفید است که به کمک آن می‌توانید اسلاید هایی را که قرار است در جریان سخنرانی شما ارائه شود، به جای مدل قدیمی و کسالت‌آورِ صفحه به صفحه، به شکل یه نقشه بزرگ طراحی کنید. با کمی خلاقیت در طراحی‌ مخاطبان شما خواهند توانست به راحتی بر روی محتویات صفحه زوم کنند و در اجزاء مختلف آن به جستجو بپردازند.

گام اول ثبت نام در این سایت است. تعدادی اشتراک ویژه هم وجود دارد که بنا به امکانات ارائه شده طبقه بندی شده اند و باید برای استفاده از این مجموعه امکانات پول پرداخت کرد. اما اشتراک مجانی، برای شروع 100 مگابایت فضا و امکانات متعددی را در اختیار شما قرار می‌دهد. فراموش نکنید که در اشتراک مجانی، اسلایدهایی که برای نمایش خلق می کنید در یک پایگاه اطلاعاتی عمومی ذخیره خواهد شد و همه مشترکان قادر به دیدن آن خواهند بود.

برای دسترسی به راهنما روی قسمت یادگیری کلیک کنید. قسمت "Learn Perzi in 4 Minutes" یا "پرِزی رو در چهار دقیقه یاد بگیرید" نیز یک مدل آموزشی مفید است. شما می‌توانید به اسلایدها، متن، تصویر، PDF و حتی فیلم اضافه کنید.

وقتی همه جزئیات مورد نظر شما حاضر شد، یک مسیر یا راه (Path) ایجاد می کنید که بتوانید در سخنرانی آن را دنبال کنید. البته مثل همیشه برای این گونه برنامه‌ها، در سایت یوتیوب راهنما و سرمشق‌هایی وجود دارد که برای استفاده از همه امکانات این برنامه به شما کمک می کند.

Intute.ac.uk

اینترنت یک منبع بسیار خوب برای مطالب علمی محسوب می شود، اما مشکل اینجاست که بخاطر فراوونی منابع اطلاعاتی در اینترنت، پیدا کردن منابع‌ مناسبی، کار ساده ای نیست.

Intute.ac.uk پورتالی است که هفت دانشگاه بریتانیایی با مشارکت هم آن را اداره می‌کنند. متخصص‌های این سایت هزاران صفحه نوشته های آکادمیک را ارزیابی کرده اند تا شما مجبور به انجام این کار نباشید. به جای اینکار می‌توانید از امکانات جستجوی سادۀ سایت استفاده کنید و سریع، بهترین مطالب مربوط به موضوع مورد نظرتان را انتخاب کنید؛ چه در رشته‌ مهندسی، و چه علوم اجتماعی.

هرچند در اختیار داشتن اطلاعات لازم مربوط به یک کار پژوهشی، کار را بسیار ساده می کند، اما توانایی دانشجویان در تحقیق، عاملی است که دانشجویان ممتاز را از سایر دانشجویان مجزا می کند. از این روست که اگر به قسمت "Internet Training" یا آموزش اینترنتی مراجعه کنید بیش از 60 مورد آموزش رایگان پیدا خواهید کرد که به بالابردن سطح مهارت های پژوهشی شما کمک می‌کنند.

کتابخانه دیجیتال جهانی

کسانی که زیاد سفر کرده اند می‌دانند که چگونه تفاوت‌های فرهنگی متنوع و جالب باعث تمایز نقاط مختلف دنیا می شود. اما ما لزوماً مجبور نیستیم که برای تجربه این تفاوت ها جهانگردی کنیم. در واقع تنها چیزی که برای دستیابی به این تجربه لازم داریم سایتی است به نام Wdl.org

این سایت یک مخزن واقعی از گنجینه‌های فرهنگی مثل متن‌های دست‌نویس، نقشه، کتاب‌های نایاب، موسیقی، فیلم، عکس، طرح‌های معماری و موارد اینچنینی است.

یکی از نکات جالب درباره این بسایت این است که می توان در آن را شیوه‌های مختلف جستجو کرد. برای پیدا کردن مسیر از منوی بالای صفحه استفاده کنید که در آن زبان های مختلفی، از جمله روسی، عربی و حتی چینی وجود دارد.

برخی از مطالب حتی به 8000 سال قبل از میلاد مسیح مربوط می شود. اگر مایل به خواندن چیزی هستید، تنها کافی است روی تصویر کوچک آن کلیک کنید. گاهی از اوقات هم برای برخی از مطالب لینک هایی وجود دارد که یا شما را به مطالب مشابه، یا یک ویدئوی مربوط راهنمایی می کند تا از این گشت و گذار فرهنگی لذت ببرید.

به نظر می رسد مشکل عمده این سایت نداشتن ابزار های کافی برای کمک به کاربر جهت بازگشت به صفحاتی که است که تا پیش از این از آن بازدید کرده است.

فقط برای موبایل

کاربران تلفن همراه به برنامه هایی مفید در گوشی خود نیاز دارند، یا حتی یک مجموعه بازی می تواند باعث شود که کاربر بیشتر از گوشی خود استفاده ببرد.

ir-tci.org یکی از وب‌سایت‌هایی است که به زبان فارسی مجموعه ای از اطلاعات، برنامه و زنگ موبایل را می توان در آن یافت و به نظر بهنام لطفی به اندازه کافی جذابیت دارد که در وب‌نورد معرفی بشود.

این سایت در کنار نرم‌افزار و برنامه‌های موبایل، مطالب آموزشی و ترفندهای مخصوص هر گوشی را نیز ارائه می کند.

اگر وارد بخش "معرفی و بررسی" سایت بشوید (از طریق منوی بالای صفحه)، فهرستی از گوشی‌های موبایل ارائه خواهد شد که با کلیک کرد بر روی هر کدام می‌توانید مشخصات کامل فنی گوشی مورد نظر را بخوانید.

نظر کاربران در باره اکثر انواع گوشی هم درج شده که کسانی که می خواهند گوشی تلفن همراه بخرند می توانند از تجربیات دیگران استفاده کنند.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست