باورهای غلط در باره راه های پیشگیری از حاملگی در بریتانیا

Image caption قرص ضد بارداری

بنا به یک نظرسنجی جدید در بریتانیا باورهای غلط در باره راه های جلوگیری از بارداری در این کشور احتمالا هنوز گسترده است.

20 درصد از زنان شرکت کننده در این نظرسنجی گفته اند که شنیده اند اقلامی که معمولا در آشپزخانه یافت می شود، از جمله نان، زرورق محافظ مواد غذایی و حتی پوست مرغ را می توان به جای کاندوم استفاده کرد.

برخی دیگر از شرکت کنندگان در این نظرسنجی گفته اند که شنیده اند خوردن مواد غذایی مانند کباب، شکلات یا چیپس برای جلوگیری از بارداری مناسب است و مانند قرص ضد بارداری کارآیی دارد.

شستشو با آب و صابون بلافاصله بعد از آمیزش جنسی یا نشستن در لگنی پر از نوشابه کوکا کولا برای غیرفعال کردن اسپرم ها، راه دیگری است که شماری از زنان در بریتانیا از آن برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنند.

در این نظرسنجی از هزار زن هجده تا پنجاه ساله در باره راه های مختلف جلوگیری از بارداری سوال شده است. این نظر سنجی توسط شرکت تحقیقاتی آپشن هلت (Option Health)، و با هزینه شرکت خدمات بهداشتی و دارویی بایر شرینگ فارما (Bayer Schering Pharma)، انجام گرفته است.

قدمت باورهای غلط در باره راه های مختلف جلوگیری از بارداری به هزاران سال می رسد.

از جمله روش های باستانی، استفاده از مدفوع تمساح، عسل، اسفنج های دریایی و موم زنبور بوده است.

یکی دیگر از روش های باستانی برای جلوگیری از بارداری خوردن بیضه بیدستر (سگ آبی) بوده است؛ البته به اعتقاد قدیمی ها عضو تناسلی این حیوان باید مدتی در الکل نگهداری شده باشد. این امر احتمالا باعث می شده است که آنهایی که از این روش استفاده می کرده اند به شدت مست شوند.

اما، به نظر می رسد که انواع روش های غیر بهداشتی و غیر علمی احتمالا هنوز هم در بریتانیای مدرن طرفدارانی داشته باشد.

دکتر آنی اوانس، متخصص بهداشت زنان در مرکز بهداشت روابط جنسی در شهر بریستول، می گوید: "با توجه به این که بریتانیا بالاترین میزان بارداری های ناخواسته را در منطقه اروپا دارد، این موضوع تعجب آور نیست."

نگران کننده

نظرسنجی شرکت بایر شرینگ فارما نشان می دهد که سایر باورهای غلطی که در ارتباط با راه های جلوگیری از بارداری در بریتانیا وجود دارد در ارتباط با قرص های ضد بارداری است.

10 درصد زنانی که مورد سوال قرار گرفتند معتقد بودند در صورتی که تصمیم بگیرند به مصرف قرص ضد حاملگی ادامه ندهند، تا چند سال بارور نخواهند بود.

شماری دیگر از این زنان باور داشته اند که مصرف قرص از ابتلای آنها به بیماری ایدز، که بالقوه مرگ آور است، جلوگیری می کند.

پرفسور استیو فیلد، رئیس کالج سلطنتی پزشکان عمومی در بریتانیا، در این باره گفت: "این اعتقاد باعث نگرانی است اما تعجب آور نیست."

او گفت: "طی سال هایی که طبابت می کرده ام با بیمارانی مواجه شده ام که افکار عجیبی داشته اند و من را نگران کرده اند. ما هر چه بیشتر اطلاعات درست در باره روش های مختلف جلوگیری از بارداری در اختیار عموم قرار بدهیم و به آنها در باره مزایای و زیان های آنها بگوییم، بهتر است."

دکتر فیلد در پایان گفت: "اهمیت زیادی دارد که توصیه های پزشکی و بهداشتی به آسانی در دسترس همه گروه های سنی در بریتانیا قرار بگیرد."

مطالب مرتبط