زنان به نام مد سلامت پای خود را به خطر می‌اندازند

Image caption کارشناسان معتقدند پوشیدن غیرمتناوب کفش های مد روز اشکالی ندارد

یک پژوهش آماری انجام شده بر روی یک مجموعه 2000 نفری نشان می دهد که تقریبا 4 نفر از هر 10 زن کفش هایی را می خرند که می دانند اندازه پای آنها نیست.

انجمن پزشکان پا که این پژوهش را انجام داده، دریافته است که 37 درصد زنان کفشهایی را که در آن احساس راحتمی نمی کنند، به شرط اینکه زیبا و مد روز باشد، می پوشند.

هفده درصد مردان هم به خریدن کفش در اندازه نامناسب اذعان کرده اند.

هرچند حدود 80 درصد زنان گفتند از مشکلاتی مانند میخچه یا رفتن ناخن درون گوشت رنج می برند، اما تنها نزدیک به چهل درصد مردان و زنان در این پژوهش گفتند در این شرایط سعی می کنند کمک بگیرند.

لورین جونز، یکی از اعضاء انجمن پزشکان پا گفت: "به نظر می رسد بسیاری از ما به سختی می توانیم در برابر قیمت های ارزان یا تازه ترین های مد مقاومت کنیم، اما باید به خاطر داشت که با خریدن کفش هایی که اندازه پا نیستند، نه تنها احساس ناراحتی خواهید کرد، بلکه سلامت خود را هم به خطر می اندازید."

مهم این است که اگر پای شما درد می گیرد، مسلما اشکالی وجود دارد.

کفش های پاشنه بلند می توانند به ایجاد مشکلات جسمی بینجامند، اما کفش های راحتی هم یکی از مهمترین عوامل به خطر افتادن سلامتی پا هستند زیرا باعث می شوند پا در کفش به جلو سر بخورد و انگشتان پا جای کافی نداشته باشند.

خانم جونز گفت بسیاری از مردم هر روز بدون اینکه متوجه باشند کفش نامناسب می پوشند.

بدترین کفش، کفش های پشت و پیش بسته ای هستند که معمولا پنجه باریک و پایینی دارند، و تمام سطح کف پا را پوشش نمی دهند.

خانم جونز می گوید: "هر چند نمی توان از بروز تمام مشکلات و بیماری های پا جلوگیری کرد، اکثر این مشکلات از کفش نادرست یا نامناسب ناشی می شوند."

کارشناسان به زنان توصیه می کنند برای کفش هایی که قرار است به طور روزمره مورد استفاده قرار گیرند، کفش هایی با پاشنه کوتاه (کمتر از چهار سانتی متر) را انتخاب کنند که پنجه آنها گرد است.