دولت فرانسه مالیات انرژی وضع کرد

Image caption آقای سارکوزی می گوید مردم فرانسه باید در مصرف انرژی صرفه جویی کنند

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه برنامه خود برای اخذ مالیاتی جدید جهت مبارزه با روند گرم شدن کره زمین را اعلام کرد.

این مالیات از سال آینده میلادی و به صورت گام به گام بر روی استفاده از نفت، گاز و ذغال سنگ اعمال خواهد شد.

بر اساس مقررات مربوط به مالیات جدید، کسانی که معادل یک تن دی اکسید کربن از طریق سوزاندن هر یک از مواد فوق تولید می کنند، باید 17 یورو مالیات بپردازند.

هم منازل مسکونی و هم شرکت ها مشمول این مالیات خواهند شد، اما صنایع سنگین و شرکت های نیرو که در حال حاضر تحت طرح اتحادیه اروپا برای مبادله آلودگی های کربنی فعالیت می کنند، از این مالیات معاف هستند.

قسمت عمده الکتریسیته مورد نیاز فرانسه از طریق نیروگاه های هسته ای تامین می شود که از مالیات آلودگی کربنی جدید مستثنی است.

آقای سارکوزی اعلام کرد درآمد به دست آمده از این مالیات، از طریق کاهش در دیگر موارد مالیات و "چک های سبز" به مالیات دهندگان پس داده خواهد شد.

مالیات آلودگی های کربنی با مخالفت سخت جناح های مختلف سیاسی در فرانسه مواجه شده است.

روزنامه لوموند فرانسه نوشت این مالیات به اندازه 70 درصد سهم پرداخت آلودگی های کربنی فرانسه را تامین می کند و هر ساله برای دولت 4.3 میلیارد یورو درآمد ایجاد خواهد کرد.

آقای سارکوزری تاکید می کند که هدف از وضع مالیات جدید، وادار کردن مردم فرانسه به تغییر عادات مصرفی و کاهش تولید انرژی از سوی آنهاست.

با این وجود منتقدان آن را ابزاری برای تامین هزینه های دولت قلمداد کرده اند.

دو سوم رای دهندگان فرانسوی می گویند با پرداخت مالیات جدید مخالف هستند و نگرانند که نتوانند هزینه های افزایش یافته انرژی را بپردازند.

فرانسوا فیون، نخست وزیر فرانسه پیشتر میزان مالیات را 14 یورو بازاء هر تن دی اکسید کربن تولید شده عنوان کرده بود.