وب نورد؛ از گربه سایمون تا جمهوری الکترونیکی

وب نورد، یکی از اجزاء اصلی برنامه "کلیک فارسی" است که هر هفته از تلویزیون بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی به نمایش در می آید.

وب نورد به معرفی سایت های اینترنتی جدید، جالب و کارآمد اختصاص دارد که هر کدام به دلیلی مورد توجه سازندگان این برنامه قرار گرفته اند.

سایت هایی که در هفته اخیر در برنامه "کلیک فارسی" معرفی شده اند به شرح زیر است:

emoze.com

هر ابزاری که بتواند امکان دسترسی به امکانات محیط کار، مانند ایمیل، تقویم، و یادداشت ها را در خارج از ساختمان شرکت ها و موسسات فراهم کند، مسلما مورد استقبال هزاران کارمند در سراسر جهان قرار خواهد گرفت.

کلید آزادی از طریق ارتباطات را می توان در emoze.com یافت که یک برنامه مجانی برای ارسال و دریافت ایمیل و دیگر پیام های ارتباطی را از طریق تلفن همراه فراهم می کند. این سایت بسیاری از سرویس‌های ایمیل معروف مثل جی میل، یاهو، و هاتمیل را پشتیبانی می‌کند. اما اگر مایل هستید به چند ایمیل مختلف دسترسی داشته باشید باید پول پرداخت کنید.

تنظیم برنامه کمی وقت‌گیر، اما ساده است. خواندن مطالب بخش سوال‌های متداول (FAQ) که تحت قسمت پشتیبانی فهرست شده، توصیه می شود، چون برخی جزئیات مفید درباره استفاده از این سایت را شرح می دهد. نرم افزار مناسب برای اکثر انواع موبایل در این سایت جهت دانلود ارائه شده و نرم‌افزار ارائه شده هم با شبکه های مختلف تلفنی جهان سازگار است.

از آنجا که این برنامه امکانات WiFi را پشتیبانی می کند، لزومی به بهره گیری از اینترنت موبایل وجود ندارد و در این شرایط هم کماکان می توان از این برنامه استفاده کرد. در ضمن می‌توانید از طریق این برنامه به پیام‌های فیس‌بوک، تقویم، و دفترچه تلفن خود هم دسترسی داشته باشید.

گربه سایمون

به نظر ما این سایت را باید زیباترین سایت انیمیشن در اینترنت دانست.

احتمالا در گذشته چنین انیمیشن هایی را دیده اید اما در سایت simonscat.com می‌توانید یک مجموعه از آنها را ببینید. همچنین می توانید به "گربه سایمون" در فیس بوک و توییتر هم ارتباط برقرار کنید و گالری عکسهایی که بیننده‌ها اضافه کرده اند را ببینید.

طراحی سایت با محتوای آن هماهنگی کامل دارد و به همین دلیل گشت و گذار در این سایت کاری لذت بخش است. این سایت نه تنها برای عشاق گربه ها مانند بهشت می ماند بلکه برای کسانی که علاقه ای به گربه ندارند هم جالب است.

جمهوری الکترونیکی

بازی eRepublik یا "جمهوری الکترونیکی" را مصطفی از ایران به ما معرفی کرده است.

در این بازی باید یک کشور را انتخاب کنید و به شهروند آن تبدیل شوید.

زندگی شما از سه نظر اهمیت دارد؛ از نظر اقتصادی شما باید قبل از هر چیزی دنبال کار بگردید و در ادامه، شرکت خودتان را تأسیس کنید. از نظر سیاسی باید به عضویت یک حزب دربیایید و اگر پول کافی داشتید حتی حزب تأسیس کنید و به مجلس راه پیدا کنید؛ هدف نهایی رسیدن به سمت ریاست ‌جمهوری است.

همچنین باید ارتش را تقویت کنید؛ در واقع با تمرین نظامی برای جنگ آماده خواهید شد و در صورت وقوع جنگ از کشور خود دفاع خواهید کرد.

در این بازی حتی می توان روزنامه منتشر کرد. اگر مایل دارید با دیگر فارسی‌زبان‌ها درباره این بازی مشورت کنید، می توانید به سایت eRepublik.ir سر بزنید.

بازی با دستورات متنی (Text) انجام می شود بنابراین می توان حتی با اینترنت کم‌سرعت هم بازی کرد و نیازی به نصب نرم افزار خاصی وجود ندارد.

omgpop.com

این سایت پر است از بازی های Flash که از میان آنها بازی LetterBlox بیش از دیگران جلب نظر می کند. برای پیدا کردن دسترسی به این بازی باید از منوی پایین صفحه استفاده کنید.

برای آغاز بازی روی قسمت "Create a Match" کلیک کنید و بعد می‌توانید یا خود به تنهایی بازی کنید، یا منتظر بقیۀ کاربرها بمانید که در محیط بازی به شما ملحق شوند. همچنین می‌توانید روی قسمت "Invite a Friend" کلیک کنید و URL یا آدرس اینترنتی بازی را در سایت هایی مانند تویتر، یا وبلاگ ها و هر سایتی که احتمالا دوستان شما به آن سر می زنند قرار دهید.

اگر هم مایل باشید حتی می‌توانید بجای آغاز یک بازی، به بازی‌هایی که قبلاً شروع شده اند ملحق بشوید. برای اینکار فقط باید روی سمت راستِ "Game Panel" کلیک کنید تا بازی‌های قابل دسترسی را پیدا کنید.

سخت افزار دات کام

بسیاری از بینندگان کلیک برای ما ایمیل فرستاده اند و به عنوان مثال از ما درباره عملکرد کارت های گرافیکی می پرسند. ما معمولاً فرصت نمی‌کنیم که به تک تک این ایمیل‌ها پاسخ بدهیم. اما در عوض سایتی را به شما معرفی می‌کنیم که شهرام حسن نیا به ما معرفی کرده و می‌توانید در آن اطلاعات جالبی درباره سخت‌افزار پیدا کنید. البته مطالب این سایت نظر متخصصان همین سایت را انعکاس می دهد و ممکن است با نظر ما، یا متخصصان دیگر متفاوت باشد.

مخاطب این سایت افراد متخصص در حوزه سخت افزار است اما دیگر علاقمندان هم می‌توانند مطالب مناسبی را در آن پیدا کنند؛ بررسی قطعاتی که تازه در بازار یا نمایشگاه‌های تخصصی عرضه شده اند، بخش اعظم محتوای این سایت را تشکیل می‌دهد.

در این سایت علاوه بر اخبار می توان به مقالات آکادمیک، یک فوروم (تالار گفتمان) تخصصی، و همینطور مجموعه ای از برنامه های مختص نرم افزار از جمله درایور قطعات مختلف دست پیدا کرد.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست