فضاپیمای دیسکاوری به زمین نشست

دیسکاوری هنگام فرود

سفینه رفت و برگشت دیسکاوری پس از سفر به ایستگاه بین المللی فضایی در پایگاه هوایی ادواردز در کالیفرنیا به زمین نشسته است.

دیسکاوری در ابتدا قرار بود در پایگاه هوایی کندی در ایالت فلوریدا به زمین بنشیند که به علت بدی شرایط جوی محل فرود آن تغییر کرد.

برنامه فرود این سفینه فضایی همچنین دو بار در روز پنجشنبه لغو شد.

دیسکاوری و هفت سرنشین آن در ماموریت فضایی خود ضمن انتقال تجهیزات به ایستگاه بین المللی فضایی، آی اس اس، یک سرنشین جدید را به این پایگاه فضایی منتقل کردند.

ناسا ترجیح می دهد فضاپیماهای شاتل هنگام فرود در فلوریدا به زمین بنشینند زیرا انتقال این سفینه ها از کالیفرنیا به سکوی پرتاب در فلوریدا علاوه بر نیاز به یک هفته زمان، یک میلیون و 700 هزار دلار هزینه دارد.

دیسکاوری در ماموریت خود یک فریزر، یک تردمیل، یک خوابگاه جدید و یک سیستم تصفیه هوا را به آی اس اس انتقال داد.

علاوه بر این، دیسکاوری نیکول اسکات را به عنوان سرنشین جدید آی اس اس به این ایستگاه منتقل کرد و تیم کاپرا را پس از چهل و چهار روز اقامت در این ایستگاه با خود به زمین برگرداند.

نیکول اسکات قرار است سه ماه در ایستگاه بین المللی فضایی حضور داشته باشد.

خدمه دیسکاوری همچنین با انجام راهپیمایی فضایی مخزن آمونیاک آی اس اس را که در سیستم تهویه مطبوع این ایستگاه کاربرد دارد، تغییر دادند.

سازمان هوا فضایی آمریکا قصد دارد تا زمان از رده خارج کردن فضاپیماهای شاتل در اواخر سال 2010 یا ابتدای 2011، این سفینه های فضایی را شش بار دیگر به مدار زمین پرتاب کند.

فضاپیمای آتلانتیس قرار است در ماه نوامبر قطعات یدکی مهمی را به آی اس اس منتقل کند.

مطالب مرتبط