از شدت روند ذوب یخ های قطب شمال کاسته شد

Image caption در سال 2007 گستردگی یخ ها سطح دریا در قطب شمال به حداقل رسید

دانشمندان می گویند ذوب یخ های پوشاننده آب های قطب شمال در تابستان امسال، به انداز دو سال قبل شدید نبوده است و این پوشش یخی با شروع پاییز بار دیگر در حال گسترش است.

بر اساس این اندازه گیری، حداقل مساحت سطح یخی آب های منطقه قطب شمال در طول تابستان - که به روز 12 سپتامبر مربوط می شد - به 5 و یک دهم میلیون کیلومتر مربع رسید.

اما این از حداقلی که در دو سال قبل مشاهده شده بود بیشتر است. سطح پوشش یخی در سال 2007 چهار و یک دهم میلیون کیلومتری مربع بود که یک رکورد به حساب می آمد.

اما دانشمندان اشاره می کنند که روند بلندمدت پوشش یخی قطب شمال همچنان سیر نزولی دارد.

آنها اشاره می کنند که حداقل پوشش یخی آب های قطب شمال در تابستان امسال، 24 درصد کمتر از متوسط میان سال های 1979 تا 2000 بود.

این تحلیل ها با کمک داده های جمع آوری شده توسط ماهواره ها در "مرکز داده های برف و یخ آمریکا" در شهر بولدر در ایالت کالورادو انجام شده است.

محققان می گویند دمای قطب شمال امسال پایین تر از سال های قبل بوده است و این یکی از دلایل ذوب کمتر یخ هاست.

والت مایر دانشمند "مرکز داده های برف و یخ آمریکا" گفت که علت اینکه دما امسال پایین تر بوده است هنوز کاملا روشن نیست.

او به بی بی سی گفت: "ما هوای ابری تر و نواحی فشار پایین در اواخر تابستان داشته ایم که احتمالا به پایین تر نگه داشتن دما کمک کرده است."

او افزود: "این چیزی است که باید با دقت بیشتر بررسی کنیم. اما مسلما هوا به گرمی 2007 نبود، سالی که دما در بسیاری نقاط قطب شمال دو تا سه درجه سانتیگراد از میانگین بالاتر بود."

او گفت حالا سوال این است که سال 2007 سالی با جهشی غیرعادی از نظر دما و ذوب یخ ها بوده است یا سال 2009 شاهد افتی غیرعادی.

آنچه همچنان باعث نگرانی دانشمندان می شود این است که بخش قابل توجهی از این پوشش شامل یخ های نازکی است که در یک زمستان شکل گرفته اند.

این نوع یخ خیلی راحت تر از یخ های ضخیم تری که در سال های رفته غالب بوده اند ذوب می شود.

منطقه قطب شمال در دهه های اخیر با سرعت تقریبا دو برابر نسبت به متوسط دمای سطح تمام کره زمین گرم شده است.

دانشمندان اخیرا داده هایی را منتشر کردند که نشان می داد دهه کنونی در قطب شمال گرمترین دهه در حداقل دو هزار سال اخیر است.

مطالب مرتبط