تاثیر مثبت رکود اقتصادی در کاهش گازهای گلخانه ای

دود کارخانه
Image caption کاهش تولیدات صنعتی به کاهش گازهای گلخانه ای کمک کرده است

از اولین بررسی کامل تاثیر رکود اقتصادی جهانی در تغییرات جوی، چنین بر می آید که در جریان رکود اقتصادی از میزان گازهای گلخانه ای کاسته شده است.

آژانس بین المللی انرژی، که این بررسی را انجام داده می گوید کاهش گازهای گلخانه ای فرصت منحصر به فردی برای جلوگیری از افزایش میزان گاز کربنیک در هوا فراهم آورده است.

این تحقیقات نشان می دهد که میزان تولید گاز کربنیک ناشی از سوخت فسیلی، در یک سال گذشته از هر زمان دیگری در 40 سال اخیر کمتر بوده است.

یکی از دلایل این امر کاهش تولیدات صنعتی بوده است.

انصراف از اجرای برنامه نیروگاه های برق جدید که با زغال سنگ کار می کند و سیاست های دولت ها برای کاهش گازهای گلخانه ای از دیگر دلایل این کاهش بوده است.

تشدید فعالیت ها برای پیشبرد مذاکرات در باره تغییرات جوی

نتیجه گزارش آژانس بین المللی انرژی در هفته ای انتشار یافته که یک رشته فعالیت هایی برای دمیدن روح تازه ای به کالبد روند مذاکرات جهانی در باره تغییرات جوی، جریان دارد.

قرار است رهبران جهان در اجلاس ویژه ای در سازمان ملل متحد در این باره گفتگو کنند.

این مساله همچنین در مذاکرات بیست کشور پیشرفته جهان موسوم به گروه 20 در همین هفته در پیتسبورگ در آمریکا مطرح خواهد شد.

دو موضوع مهمی که تا کنون موجب بن بست گفتگوها شده سطح کاهش گازهای گلخانه ای و مبلغ کمکی است که باید به کشورهایی که با مشکلات ناشی از گرمایش زمین روبرو هستند داده شود.

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا یکی از کسانی است که می خواهد ضرورت بیشتری به این گفتگوها داده شود.

مت مک گراث، گزارشگر بی بی سی در امور محیط زیست می گوید در سخنرانی هایی که فردا 21 سپتامبر در سازمان ملل متحد ایراد خواهد شد توجهات به سخنرانی های هو جینتائو رئیس جمهوری چین و نیز باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا معطوف خواهد شد تا معلوم شود این دو قدرت جهانی برای محدود کردن گازهای گلخانه ای چه تدابیری را پیشنهاد می کنند.

مطالب مرتبط