وب نورد؛ از شمارش پاندا تا شمارش کالری

وب نورد، یکی از اجزاء اصلی برنامه "کلیک فارسی" است که هر هفته از تلویزیون بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی به نمایش در می آید.

وب نورد به معرفی سایت های اینترنتی جدید، جالب و کارآمد اختصاص دارد که هر کدام به دلیلی مورد توجه سازندگان این برنامه قرار گرفته اند.

سایت هایی که در هفته اخیر در برنامه "کلیک فارسی" معرفی شده اند به شرح زیر است:

NationalZoo.si.edu

همه رفتن به باغ وحش را دوست دارند، اما به جز دیدن اون قیافه های پشمالو و کشف دانستنیهای مختلف دربارۀ موجوداتِ جالب و شگفت انگیز، باید مگس های مزاحم و بوی بدِ کود حیوانی را هم تحمل کرد.

اگه شما هم طبیعت را دوست دارید ولی نمیتوانید بوی باغ وحش را تحمل کنید، راه حل مراجعه به سایت NationalZoo.si.edu است. باغ وحش ملی "اسمیت سونین" در واشنگتن موفق شده است همۀ لذت دیدار یک روزه از باغ وحش را در چند صفحۀ وبسایت جمع آوری کند. در این سایت شما میتوانید دربارۀ انواع حیوانات مطلب بخوانید و اخبار باغ وحش را دنبال کنید؛ مثلا اینکه مسئولان این باغ وحش در سال 2009 سعی میکنند پانداهای بزرگ را پرورش بدهند.

محتوای سایت شامل عکس، نوشته و ویدیوهای جالب می شود و همۀ قسمت های باغ وحش و اخبار آن از طریق صفحۀ اول قابل دسترسی هستند.

برای بازدید از باغ وحش واقعی باید به صفحۀ وب کم مراجعه کنید. متاسفانه برای ما این کار از طریق مرورگر فایر فاکس ممکن نشد اما اگر شما هم به چنین مشکلی برخوردید میتوانید از اینترنت اکسپلورر استفاده کنید. دوربین های زیادی وجود دارند که ماهی ها، گوریل ها، گربه سانان، و بسیاری از دیگر حیوانات را نشان می دهند.

هر صفحۀ وب کم شامل یک مجموعه عکس و اطلاعات دربارۀ حیوانات است، در نتیجه می توانید در این گشت و گذار اطلاعاتی را هم کسب کنید و همۀ اینکارها را از خانۀ گرم و نرم و خوش بوی خودتان انجام بدهید.

TwitGoo.com

اگر بخواهید به باغ وحش بروید حتماً باید کلی هم عکس بگیرید، مخصوصاً با وجود تلفن های همراه امروزی که به دوربین های با کیفیت بالا مجهز هستند. اما چرا برای نشان دادن عکس های خود به دنیا تا رسیدن به خونه صبر کنید، در حالیکه میتوانید در راه اینکار را انجام بدهید؟

اگر میخواهید عکس هایتان را مستقیما در تویتر قرار بدهید می توانید از سایت TwitGo.com استفاده کنید. تنها کافی است با مشخصات توییتر ثبت نام کنید و عکس ها را ارسال کنید. امکان آپلود کردن عکس ها از هارد دیسک هم وجود دارد و یک لینک از عکس های مورد نظر شما فوراً بر روی صفحۀ توییتر ظاهر می شود.

اگر میخواهید از طریق تلفن موبایل وارد این سایت بشوید یا از یک ایمیل خاص استفاده کنید باید به قسمت "Account Setting" مشخصات خود را اضافه کنید. بعد فقط کافی است عکس مورد نظرتان را به آن آدرس ایمیل کنید تا عکس ها در توییتر آپلود بشوند.

حتی اگر تصویری هم برای آپلود کردن نداشته باشید سر زدن به این سایت و سر درآوردن از کار بقیه جالب است. کافی است در صفحۀ اصلی باقی بمانید و تصویرهایی را که بقیه منتشر میکنند ببینید. به نظر می رسد که هر چند ثانیه یک بار عکس تازه ای به عکس های آپلود شده در این سایت اضافه می شود.

PingWire.com

این سایت برای کسانی مناسب است که از تماشای عکس های دیگران لذت می برند، که ظاهرا یکی از فعالیت هایی است که اوقات فراغت کاربران اینترنت را پر می کند.

این سایت تصاویر مختلفی را از سایت هایی همچون TwitGo (که درباره آن شرح دادیم) و TwitPic به توییتر میفرستد. در صفحۀ اصلی، عکس های ارسال شده را می توانید در ابعاد کوچک ببینید که به سرعت به آنها اضافه می شود؛ بنابراین اگر با اینترنت کم سرعت کار می کنید این مسئله را در نظر داشته باشید.

اگر عکسی توجه شما را به خود جلب کرد میتوانید بر روی آن کلیک کنید تا آن را در ابعاد بزرگ مشاهده کنید و اگر از وارد سایت توییتر شده باشید میتوانید برای عکس ها نظر خود را هم بنویسید. به خاطر داشته باشید از آنجایی که ممکن است هر گونه عکسی به این سایت ها فرستاده بشود، ممکن است به عکس هایی بر بخورید که از نظر شما غیراخلاقی باشند.

CalorieConnect.com

سلامت و داشتن اندام متناسب برای بسیاری اهمیت فراوانی دارند و یک رژیم غذایی خوب و متعادل کلید رسیدن به این شرایط است. با مراجعه به این سایت دیگر لزومی به حدس زدن تعداد کالری مواد غذایی نسیت و می توان به راحتی میزان کالری جذب شده در طی روز را محاسبه کرد.

کافی است نام غذای مورد نظرتان را در سایت وارد کنید تا امکان دسترسی شما به فهرستی از گزینه های مختلف فراهم شود. از ساندویچ رست بیف گرفته تا پیراشکی شکلاتی، هرچیزی را که انتخاب کنید، در سمت راست صفحه فهرستی کامل از ارزش غذایی آن به نمایش در می آید.

نه تنها میتوانید در این سایت سر از تعداد کالری غذا ها در بیارید بلکه میتوانید مجانی در آون ثبت نام کنید و از آن برای تنظیم یک برنامه ورزشی و غذایی مناسب کمک بگیرید. به این ترتیب مجبور می شوید از عادت هایتان یادداشت بردارید و گزارش های هفتگی و ماهانه به شما کمک میکنند بدانید چه چیزهایی را باید تغییر بدهید.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست