برندگان نوبل شیمی سال 2009 معرفی شدند

Image caption تحقیقات این دانشمندان منجر به تولید آنتی بیوتیک های جدید شده است

دو دانشمند آمریکایی و یک دانشمند اسرائیلی که روی ریبوزوم ها، محل های ساخته شدن پروتئین ها در سلول ها تحقیق می کرده اند، برندگان نوبل شیمی سال 2009 هستند.

ونکاترامن راماکریشنان (57 ساله) و توماس استیتز (69 ساله) از آمریکا و آدا یونات (70 ساله)از اسرائیل توانسته اند نقشه اتم به اتم ریبوزوم ها را کشف کنند و آکادمی سلطنتی علوم سوئد گفته است که تحقیقات آنها برای درک علمی حیات بنیادین بوده و به تهیه آنتی بیوتیک ها کرده کمک کرده است.

آدا یونات چهارمین زنی است که نوبل شیمی را برده است. آخرین باری که یک زن این جایزه را از آن خود کرد بیش از چهل سال پیش بود. در سال 1964 جایزه نوبل شیمی به دوروتی کروفوت هاجکین از بریتانیا اعطا شد.

برندگان امسال، که جایزه یک میلیون و چهارصد هزار دلاری نوبل را تقسیم خواهند کرد، توانسته اند مدل های سه بعدی را بسازند که نشان می دهد آنتی بیوتیک های مختلف چگونه به ریبوزوم ها متصل می شود.

آکادمی علوم سوئد گفت: "دانشمندان اکنون از این مدل های سه بعدی استفاده می کنند تا آنتی بیوتیک های جدید تولید کنند. از این طریق جان بسیاری نجات می یابد و رنج و عذاب نوع بشر کاهش یافته است."

این سه شیمیدان از روشی موسوم به "ایکس ری کریستالوگرافی" برای تشخیص موقعیت صدها هزار اتمی که ریبوزم را تشکیل می دهد، استفاده کرده اند.

آکادمی سلطنتی سوئد روز چهارشنبه (7 اکتبر)، گفت: "بسیاری از آنتی بیوتیک ها با متوقف کردن فعالیت ریبوزوم های باکتری ها، بیماری ها را درمان می کند. اگر ریبوزوم ها فعال نباشند باکتری ها نمی توانند زنده بمانند. به همین دلیل است که دانش درباره ریبوزوم ها در تولید آنتی بیوتیک های جدید اهمیت زیادی دارد."

آلفرد نوبل، کارخانه دار سوئدی که دینامیت را اختراع کرد، در سال 1895 وصیت کرد موسسه ای برای اعطای جایزه نوبل به یافته ای مهم علمی داده شود. اعطای این جوایز شش سال بعد آغاز شد.

مطالب مرتبط