باتری اتمی کوچک تولید شد

Image caption پژوهشگران امیدوارند باتری های اتمی را در ابعادی کوچکتر تولید کنند

پژوهشگران دانشگاه میسوری یک 'باتری اتمی' را به نمایش گذاشته اند که با استفاده از روند تجزیه رادیو ایزوتوپ ها جریان الکتریکی تولید می کند و اندازه ای در ابعاد یک سکه کوچک دارد.

این باتری براین اصل بنا شده که مواد رادیو اکتیو در هنگام تجزیه ذرات بارداری را در محیط اطرافشان رها می کنند و اگر این ذرات در مسیری درست هدایت شوند جریان الکتریکی پدید می آید.

باتری های اتمی پیش از این در صنایع نظامی و هوافضا مورد استفاده قرار گرفته اند، اما معمولا اندازه ای بزرگتر از باتری جدید دارند.

تیم پژوهشگر دانشگاه میسوری اعلام کرده است این باتری ها یک میلیون برابر باتری های استاندارد و رایج درخود انرژی الکتریکی نگه می دارند.

تولید این باتری با هدف استفاده در دستگاه های کوچکی که در طبقه بندی سیستم های الکترومکانیکی مایکرو و نانو قرار می گیرند (Mems و Nems) انجام شده است.

مطالعه و پژوهش برای تامین منابع انرژی این دستگاه های کوچک به موازات و به اندازه تلاش برای تولید این دستگاه ها در جریان بوده است.

باتری های اتمی برای بسیاری از موارد گزینه مطلوب هستند، زیرا ایزوتوپ ها می توانند برای مدتی بسیار طولانی - تا صدها سال یا بیشتر، جریان کافی برای دستگاه ها را تامین کنند.

در نتیجه از آنها در سفینه هایی فضایی استفاده می شود که به اعماق فضا ارسال می شوند، اما در زمین، تا کنون حجم این باتری ها مانع بکارگیری از آنها در دستگاه های مورد استفاده روزمره شده است.

گروه پژوهشگران دانشگاه میسوری که پژوهشگری به نام جای ون کوون سرپرستی آن را بعهده دارد، از یک نیمه هادی مایع برای کنترل ذرات باردار حاصل از تجزیه استفاده می کند.

اکثر باتری های اتمی از یک ماده نیمه هادی جامد برای تحصیل این ذرات استفاده می کنند اما انرژی بسیار زیاد این ذرات باعث می شود که در طی زمان این ماده نیمه هادی آسیب ببیند.

از این رو برای ساختن باتری (با نیمه هادی جامد) که به اندازه ایزوتوپ داخل آن عمر کند، می بایست حجم باتری افزایش پیدا می کرد.

اما نیمه هادی مایع اجازه می دهد که ذرات باردار بدون آسیب رساندن از میان آن عبور کنند.

این پژوهشگران اکنون در تلاش هستند تا این باتری ها را در ابعاد بسیار کوچک تولید کنند.

هرچند این باتری ها از مواد رادیو اکتیو استفاده می کنند اما تحت شرایط عادی کاملا ایمن هستند.

آقای جای اعتقاد عمومی در این باره را رد کرد و گفت: "منابع الکتریسیته اتمی تا کنون با ایمنی کامل برای تامین انرژی دستگاه های زیادی همچون پیس میکر (تنظیم کننده ضربان قلب)، ماهواره ها و دستگاه های زیر آب مورد استفاده قرار گرفته اند."