نگرانی تازه از انقراض گونه های حیوانی

لاک پشت برمه ای در خطر انقرار است
Image caption دانشمندان می گویند که کشورها به تعهدات زیست محیطی خود عمل نمی کنند

دانشمندان نسبت به افزایش نگران کننده انقراض گونه های حیوانی به علت تهدید شدن تنوع زیستی و اکوسیستم ها اخطار داده اند.

این تهدیدها ناشی از آلودگی، تغییرات آب و هوایی و رشد شهرهاست.

این هشدار دو روز قبل از نشست گروه "دیورسیتاس" شامل کارشناسانی از سراسر جهان در زمینه تنوع زیستی در آفریقای جنوبی صادر می شود.

اعضای این گروه می گویند که رهبران جهان در عمل به تعهداتشان برای جلوگیری از صدمه دیدن تنوع زیستی ناکام مانده اند.

تازه ترین اخطار آنها شدید است.

آنها به آمارهایی اشاره می کنند که نشان می دهد میزان انقراض گونه های حیوانی خیلی بالاتر از آنچیزی است که تا همین چند سال قبل پیش بینی می شد.

به گفته اعضای گروه "دیورسیتاس" گونه های ماهی ها، قورباغه ها، لاک پشت ها و تمساح ها که در آب شیرین زندگی می کنند بیشتر در معرض خطر هستند.

دانشمندان اخطار می دهند که سرعت انقراق این گونه های آب شیرین شش برابر سرعت انقراض خویشاوندان آنها در خشکی یا در دریاهاست.

بعضی از کارشناسان این گروه پیش بینی می کنند که تا سال 2025 حتی یک رودخانه هم در چین به دریا نخواهد رسید مگر در مواقع بروز سیل.

اعضای گروه دیورسیتاس از روز سه شنبه نشست خود را در شهر "کیپ تاون" در آفریقای جنوبی شروع خواهند کرد که هدف آن دستیابی به اهداف تازه برای کاهش سرعت انقراض است.

آنها افزایش تهدیدها علیه گونه های حیوانی را ناشی از قصور رهبران جهان می دانند.

به گفته آنها این رهبران در اجرای سیاست هایی ناکام مانده اند که هفت سال قبل در جریان "اجلاس زمین" در ژوهانسبورگ قولش را داده بودند. پیشگیری قابل توجه از روند نابودی تنوع زیستی تا سال 2010 از جمله این قول ها بود.

مطالب مرتبط