وب نورد؛ از سفر به درون بدن تا سفر به زمان

وب نورد، یکی از اجزاء اصلی برنامه "کلیک فارسی" است که هر هفته از تلویزیون بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی به نمایش در می آید.

وب نورد به معرفی سایت های اینترنتی جدید، جالب و کارآمد اختصاص دارد که هر کدام به دلیلی مورد توجه سازندگان این برنامه قرار گرفته اند.

سایت هایی که در هفته اخیر در برنامه "کلیک فارسی" معرفی شده اند به شرح زیر است:

گردش در بدن انسان

"مِدتروپولیس دات کام" یک سایت پزشکی است که هدف آن سرگرم کردن بچه ها و آگاهی دادن به آنها درباره بیماری ها است که امروزه دنیا با آن مواجه است. مخاطب سایت درواقع مردم آمریکای شمالی درنظر گرفته شدند بنابراین آمار و ارقامم داده شده لزوما به محل زندگی شما مربوط نیست و مسلما مراکز پزشکیِ در آنهم همین طور است. اما یه چیزی توی سایت هست که خیلی جالبه: بدن مجازی.

این سایت با تقسیم کردن بدن انسان به چهار قسمت کلیدی به شما امکان می دهد که داخل آن گردش کند. این تصاویر خیلی واضح نامگذاری شده و می تواند یک راهنمای خوب درسی هم باشد.

نوازندگی در اینترنت

شما چه درحال یاد گرفتن این ساز کلاسیک باشید و چه کارمندی باشید که دلش می خواهد آهنگ بسازد. این وبسایت کمک می کند از این استعداد به بهترین نحو بهره برداری کنید. قسمت "کورد ها" بیشتر از هزار تا "کورد و اینورژن" دارد. و در ضمن می شود در سایت ترکیب نُت ها را امتحان کرد.

آموزش بافندگی

این یکی خیلی هیجان انگیز نیست ولی اگر دلتان می خواهد برای اینکه شب را کنار شومینه گرم بنشینید و برای کسی که دوست دارید یک کلاه زمستانی ببافید یک سری به "نیتینگ هلپ دات کام" بزنیند.

این سایت پر از دستور العمل، الگو و نکته های بافتنی است که به شما کمک کنه لباس های خوشگل ببافید.

منوهای سایت هم خیلی خوب تنظیم شدند و راحت می شود به قسمتای مختلف آن دسترسی پیدا کنید. وقتی روش بافتن را خوب یاد گرفتید می توانید از الگو های بافتنی سایت هم استفاده کنید. ثبت نام تدر این سایت رایگان است.

کاغد دیواری های خلاقانه

سایت فوتوفانیا دات کام یه سایت جالب است که می‌تواند از روی تصویر شما کاغذدیواری‌ بسازد.. مثلا اگه بخواهید عکس پاریس هیلتون داشته باشید که در دستش یک سی‌دی هست و روی اون سی‌دی عکس شما، می‌تونین از این سایت استفاده کنید که محیطش به زبان فارسی هم هست.

کافی است یکی از جلوه‌های ویژه‌ای را که در صفحه می‌بینید انتخاب کنید، عکس یا عکس‌هایتان را از کامپیوتر بگیرید و بارگذاری کنید. در عین حال می‌توانید عکس مورد نظر را ذخیره یا چاپ کنید و قاب کنید و به دیوار نصب کنید یا به صورت یه کارت برای دوستانتان ارسال کنید.

در فارسی کردن این سایت یکی از بیننده‌های کلیک مشارکت کرده. شما هم اگه بخواهید چنین کاری انجام بدهید می‌توانید در گروه کلیک در فیس‌بوک عضو بشوید و به سایت‌های کاربردی پیشنهاد ترجمه به فارسی رو بدهید.

سفر در زمان

و در آخر هم یک نگاه کوتاه می اندازیم به سفر در زمان. اگر می توانستید به آینده سفر کنید و به خودتان در آن زمان چیزی بگویید، چه می گفتید؟ اگر برایتان جالب است سایت "فیوچر می دات کام" را چک کنید.

جریان این سایت هم خیلی ساده است. فقط باید یه نامه به خودتان بنویسید، آدرس ایمیلتان را اضافه کنید و یک تاریخ برای پست کردن انتخاب کنید و بقیه اش را به "فیوچر می دات اورگ" بسپارید. یادتان باشد اگه نمی خواهید بقیه دنیا نامه شما را بخوانند، مهر "پرایوت" یا همان "محرمانه" روش بزنید.

برای دیدن نامه های دیگران روی لینک "ویو پابلیک اِنتریز" کلیک کنین و بین نامه های جدید و قدیمی بچرخین. اگر چه اونا اسم ندارن ولی نویسنده هاشون اونا رو روی مردم باز گذاشتن. این یه راه خیلی خوب برای دیدن فرهنگای مختلفه و اینکه ببینین چه چبزایی برای مردم اهمیت داره و چه چیزایی به خودشون در آینده میگن.