وب نورد؛ از خانه در مونوپولی تا خانه در تهران

وب نورد، یکی از اجزاء اصلی برنامه "کلیک فارسی" است که هر هفته از تلویزیون بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی به نمایش در می آید.

وب نورد به معرفی سایت های اینترنتی جدید، جالب و کارآمد اختصاص دارد که هر کدام به دلیلی مورد توجه سازندگان این برنامه قرار گرفته اند.

سایت هایی که در هفته اخیر در برنامه "کلیک فارسی" معرفی شده اند به شرح زیر است:

Nozbe.com

گاهی کاربران پرمشغله نیاز به ابزاری آنلاین برای نظم دادن به امور متعددی دارند که باید به آنها رسیدگی کنند.

در سایت Nozbe.com برنامه اى براى افزایش بهره ورى طراحى شده و در اختیار همه قرار گرفته است. بعد از ثبت نام، در صفحه خوش آمدگویى یک فیلم آموزشى نمایش داده می شود که در آن مقدمات راه اندازى پروژه ها و نظم دادن به کارها توضیح داده شده است. کاربر می تواند به راحتی فهرستی از وظایف مختلف تهیه کند که شامل همه اطلاعات مورد نیاز از جمله شماره تلفن، یادداشت و حتى عکس هم بشود و همه، مرتب در یکجا براى کاربر نگهدارى می شوند.

وقتى که یک پروژه راه اندازى و ثبت شد می توان کارهاى آتی مربوط را هر زمان به پروژه اضافه کرد. این پروژه ها همگى در زیر بخش Inbox لیست شده اند. البته نسخه مجانى این سایت، تک کاربره است و فقط جا براى ۵ پروژه، ۵ متن و یک مگابایت فضا در اختیار کاربر قرار می دهد. عضویت کامل این سایت تعداد پروژه ها و فضاى بیشترى در اختیار کاربر قرار می دهد.

در حالت مجانی نمی توان متون دلخواه را تنظیم کرد و همه چیز را باید با چند دستور از قبل تعریف شده کنار هم قرار داد. اما بنا به اعلام سازندگان این سایت، ارائه امکان اعمال تغییرات دلخواه، جزو برنامه هاى آینده آنها قرار دارد. در مجموع باید گفت که برنامه بسیار خوبى را به دنیاى بهره ورى ارائه داده اند؛ مرتب، خوش ساخت، و مهم تر از همه مجانى.

MonopolyCityStreets.com

مونوپولى یکى از بازى هاى پرطرفدار محسوب می شود که در آن بازیکن ها در زمینه خرید و فروش ملک و املاک با هم رقابت مى کنند. حالا در نظر بگیرید که همین رویه را در یک نقشه از خیابان هاى دنیا استفاده کنیم.

Monopolycitystreets.com نام سایتی است که در آن، پس از اینکه با جستجو خیابان مورد علاقه خود را پیدا کرده اید توى سایت ثبت نام کنین تا آن را بخرید. به خاطر داشته باشید که به دلیل وجود تنظیمات خاص این سایت، برای ثبت نام نباید از حروف بزرگ (capital) استفاده کرد.

بازى با سه میلیون پول در حساب بانکی کاربر آغاز می شود. بعد بازیکن قادر خواهد بود خیابان های خالى و بی سکنه را بخرد، در آنها ساختمان احداث کند و حتى براى پیش‌خرید خیابان های دیگر پیشنهاد بدهد.

هر چند وقت یکبار، با ظاهر شدن پنجره ای جدید در صفحه، گزینه‌هاى تازه به شما پیشنهاد داده می شود، مثلاً اجازۀ تخریبِ ساختمان دیگر کاربران، یا از بین بردن ساختمانى که با کارشکنى در خیابان تحت مالکیت شما ساخته شده است. هدف بازى کسب درآمد تا حد ممکن است.

MiniClip.com

این سایت که مجموعه ای از بازی های فلش و ابزارهای متنوع را در خود جمع کرده، بالقوه برای کسانی که به انیمیشن یا نقاشى متحرک علاقه دارند جذاب خواهد بود.

قسمتِ "Sketch Star" (در بالای صفحه) از جالب ترین بخش های این سایت محسوب می شود که پس از ثبت‌نام به تازه‌واردها کمک می کند تا کارتون یا انیمیشن تولید کنند.

هر چند این سایت گزینه‌هاى مختلفى را از ابزارهای طراحى و سبک‌هاى متفاوت در اختیار می گذارد، اما بیشتر امکاناتِ پیشرفته در اخیتار کسانی قرار می گیرد که برای عضویت ماهانه مبلغى پول می پردازند. اما برای شروع ابزارهای مجانى هم کم نیست.

توصیه مى‌کنیم انیمیشن را با انتخاب و طراحی یک عروسک شروع کنید. براى شروع باید پس‌زمینه به انیمیشن اضافه کنید و بعد قدم به قدم جزییات تازه را به آن بیفزایید.

به یاد داشته باشید که هم پس‌زمینه و هم عروسکتان را در قاب بعدى کپى کنید و خیلى زود متوجه خواهید شد که موفق به تولید یک انیمیشن شده اید.

"باغ وحش بمبوس"

"باغ وحش بمبوس" یک سایت تفریحی است؛ این سایت نام حیوانات را با حروف انگلیسى مى نویسد و بعد این حروف را طورى کنار هم قرار می دهد که با هم شکل همان حیوان را نشان مى‌دهند.

فقط باید روى حروف کلیک کنید و ببینید که این حروف چطور به هم متصل می شوند و نقش هر جانور ترسیم می شود.

هر کدام از حیوانات با حروف رنگى و صدایی جالب بر روى صفحه ظاهر مى‌شوند. این اشکال نه تنها مدرن و زیبا هستند بلکه حالت آموزشى هم دارند.

"خانه من"

معمولا بنگاه‌هاى املاک صاحب سایت های اینترنتی هستند و تازه ترین املاکی که در بازار موجود است را در این سایت ها ذکر می کنند. "خانه من" آژانس املاک یا مشاور املاک نیست بلکه موتور جست‌وجوى املاک است و به کاربران کمک مى‌کند تا ملک مورد علاقه خود را براى خرید یا اجاره پیدا کنند.

در صفحه اول این سایت امکان دسترسی به گزینه‌هاى مختلف جهت تسهیل جستجو وجود دارد.

هر چند این امکان در بیشتر سایت‌هاى املاک نیز وجود دارد اما وجود یک نقشه در سایت باعث شده تا پیدا کردن خانه یا مغازه مورد نظر کاربر راحت تر شود. تازه ترین موارد اضافه شده، روى نقشه با پرچم علامت‌گذارى شده اند و رنگ موارد فروشى و موارد اجاره‌اى با هم تفاوت دارد.

با کلیک کردن بر روی هر پرچم می توان به جزئیات بیشتری درباره ملک مورد نظر دست پیدا کرد.

علاوه بر این موارد، "خانه من" یک وبلاگ هم دارد که در آن می توان به اخبار مرتبط با مسکن دست یافت و حتی برای این سایت مقاله فرستاد.

یه امکان جالب دیگر این وب‌سایت سرویس اسباب‌کشی آن است. با پر کردن یک فرم آنلاین می توان مقدمات اسباب‌کشى را فراهم کرد.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست