نتایج آزمایش واکسن اچ آی وی قابل توجه توصیف شد

ویروس اچ آی وی
Image caption جستجو برای یافتن واکسن اچ آی وی دشوار بوده است

بررسی مجدد نتایج آزمایش یک واکسن اچ آی وی در تایلند نشانه های واقعی از فواید آن در محافظت برابر ابتلا به این ویروس و در نتیجه بیماری ایدز را به نمایش گذاشته است.

دانشمندان ماه گذشته اعلام کردند که ترکیبی از واکسن ها در تایلند باعث محافظت 31 درصد شرکت کنندگان در یک مطالعه - با شرکت 16 هزار فرد 18 تا 30 ساله که هیچ کدام همجنسگرا نبودند - شده است.

قبلا تردیدهایی در مورد اهمیت این یافته مطرح شده بود.

اما داده های تازه که در کنفرانسی در پاریس منتشر شده حاکیست که هرچند مطالعه در ابعاد کوچک انجام شده اما این یافته ها از لحاظ آماری قابل توجه و مستحکم است.

با این حال دانشمندان می گویند که آنها علت این تاثیر را درک نمی کنند و به نظر می رسد که در کسانی که بیشتر در معرض خطر هستند کمتر موثر است.

سرهنگ نلسون مایکل از برنامه تحقیقات اچ آی وی ارتش آمریکا می گوید که علی رغم این عیب ها، این گامی کوچک در جهت صحیح است.

او گفت: "مهم است که مردم درک کنند که این یک پیشرفت علمی است، یک تحول علمی است، نه پیشرفتی در زمینه بهداشت عمومی، زیرا هنوز واکسنی وجود ندارد که به زودی در دسترس عموم قرار گیرد."

او افزود: "ما حالا بعد از 26 سال تلاش، بر این باوریم که می توانیم با اعتماد در مسیری گام برداریم که می دانیم در ادامه آن قادر خواهیم بود واکسنی بسازیم که در همه جهان موثر باشد."

ابراز تردید

علیرغم خوشحالی اولیه پس از اعلام نتایج آزمایش تایلند، بسیاری دانشمندان نگران بودند که تاثیر محافظتی این واکسن خیلی کم است.

از میان هشت هزار نفری که این واکسن به آنها زده شد، 51 نفر به ویروس اچ آی وی آلوده شدند.

در میان کسانی که یک واکسن قلابی (برای گمراه کردن دواطلب) دریافت کردند 74 نفر آلوده شدند.

با این حال ارتش آمریکا و دولت تایلند که تامین کنندگان منابع مالی این آزمایش بودند گفتند که تاثیر محافظتی آن در 31/2 درصد (31 و دو دهم ) شرکت کنندگان نیز از لحاظ آماری تاثیری واقع و قابل توجه است.

اما با انتشار تدریجی داده های بیشتر بعضی از دانشمندان شروع به ابراز تردید در مورد این تاثیر کردند.

وقتی کسانی که همه واکسن های خود را نزده بودند کنار گذاشته شدند، این ارقام اهمیت آماری خود را از دست داد.

بسیاری از متخصصان نگران بودند که این داده ها به درستی زیر ذره بین سایر دانشمندان قرار نگرفته است.

سوالات زیاد

اکنون این بازبینی توسط سایر دانشمندان انجام شده است که نشان می دهد که نتایج اولیه همچنان به قوت خود باقی است.

دانشمندان این نتیجه را با تکیه بر تحلیل کل جمعیت شرکت کننده در مطالعه به دست آورده اند و تنها هفت نفر که در ابتدای مطالعه آلوده بودند کنار گذاشته شدند.

محققان می گویند این مطمئن ترین راه بررسی این مطالعه است.

آنها همچنین جزئیات دو تحلیل دیگر از این مطالعه را منتشر کردند که در آنها افرادی که همه داروهای خود را مصرف نکرده بودند کنار گذاشته شدند. هر دو این اینها به قابل توجه نبودن نتایج اشاره می کرد.

در میان دانشمندان حاضر در نشست خبری پاریس یک حس هیجان نسبت به یافته ها وجود داشت.

دکتر نیکولا فرام معاون مدیر آزمایشگاه واکسن های اچ آی وی در سیاتل واقع در ایالت واشنگتن آمریکا گفت: "اوه خدای من، این فوق العاده است. امید زنده است، واکسنی وجود دارد که مانع آلودگی شد."

او گفت این اولین بار است که تاثیری هرچند کم در جلوگیری از ابتلا نمایش داده می شود و به همین دلیل این روزی عالی برای دانشمندان است.

او گفت: "سوال اصلی این است که این از نظر بیولوژیکی تا چه اندازه اهمیت دارد؟".

او گفت که آنها تا 95 درصد مطمئن هستند که آنچه مشاهده می کنند واقعی است و نه فقط یک تصادف محض.

محققان می گویند که این واکسن در آفریقا، قاره ای که بالاترین میزان ابتلا را دارد، موثر نخواهد بود.

آنها می افزایند که هنوز راه درازی تا تولید یک واکسن قابل عرضه در بازار باقی است و اخطار می دهند که جلوگیری و آموزش بهترین راه حفاظت مقابل آلودگی به اچ آی وی در میان مدت است.

سرهنگ جرومی کیم مدیر محصولات واکسن اچ آی وی ارتش آمریکاست.

او گفت: "ما چیزی داشتیم که یک سوم افرادی را که در تایلند در معرض ویروس قرار گرفتند محافظت کرد. این یک واکسن موثر جهانی نیست؛ نمی توان از آن در خارج از تایلند استفاده کرد."

دبورا جک مدیر "ان اِی تی" (تراست ملی ایدز) گفت: "آزمایش تایلند یک گام بلند در تحقیقات برای یافتن واکسنی برای اچ آی وی است."

"این نتایج یک فرصت عالی برای کشف سرنخ های تازه درباره اچ آی وی و درک چگونگی عملکرد واکسن اچ آی وی به دانشمندان می دهد."

مطالب مرتبط