وب نورد؛ از سایت برای اینترنت موبایل تا تلویزیون تکنولوژی

وب نورد، یکی از اجزاء اصلی برنامه "کلیک فارسی" است که هر هفته از تلویزیون بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی به نمایش در می آید.

وب نورد به معرفی سایت های اینترنتی جدید، جالب و کارآمد اختصاص دارد که هر کدام به دلیلی مورد توجه سازندگان این برنامه قرار گرفته اند.

سایت هایی که در هفته اخیر در برنامه "کلیک فارسی" معرفی شده اند به شرح زیر است:

Mobify.me

اينترنت روى موبايل به تدریج جاى خودش را باز كرده، اما معمولا سرعت اينترنت روى موبايل به اندازه ای نيست كه بتوان سایت ها را به سرعت در مرورگر های موبایل باز کرد.

اين سايت كمك مى‌كند تا به راحتى براى یک وبلاگ يا وب‌سايت نسخه ساده موبايل ساخته شود

از آنجا که اینترنت موبایل تعداد مخاطبان یک سایت را افزایش می دهد، بهتر است سایت های جدید را با مرورگرهاى مخصوص موبايل هم هماهنگ کرد.

يكى از راه‌های انجام این کاراستفاده از سايت Mobify.com است. بعد از ورود به سايت و درج آدرس مورد نظرتان در فضای مخصوصی که در پایین صفحه تعبیه شده، وارد يک ويرايشگر ساده آنلاين خواهید شد. حالا بايد قسمت هایی از وب‌سايت را كه مى‌خواهید در نسخه موبايل دیده شود، انتخاب كنيد.

با ادامه مراحل به جایی خوایهدی رسید که در آن آدرسی که بینندگان سایت به آن فوروارد می شوند مشخص می شود.

امكان اين‌كه بيننده به نسخه موبايلى در وب‌سايت خودتان هم هدايت بشود وجود دارد كه براى اين كار بايد تغييراتى در DNS سايت به وجود آورده شود.

ما مكاتباتى هم با موسس اين سايت داشتیم تا نظر او را در باره ارائه این امکان برای سایت های فارسی نیز جلب کنیم.

Zedge.net

مطمئنا صاحبان گوشى موبايل هر از چند گاه مایلند كه تم موبايلشان را تغيير بدهند و سر و شكل منوها و زمينه تصویر را عوض کنند.

عارف میرحسینی از تهران به ما يک مرجع خوب براى دادن جلوه به موبايل را معرفی کرده.

منظور از جلوه البته فقط دريافت پوسته (shell) نیست. آهنگ موبايل و پوسته و تصاوير پس‌زمينه هم قابل دريافت هستند.

توصيه مى‌كنیم قبل از هر چيز به بخش ابزار (منوى Tools) سر بزنيد. بسیاری از ابزارهاى مورد نياز ساخت موسيقى و پوسته را مى‌توانيد از آنجا پيدا كنيد. اما اگر وقت و حوصله ساخت اين جور چيزها را نداريد، به اندازه كافى فایل براى دانلود در این سایت وجود دارد.

با کیل کردن بر روى هر پوسته، وارد صفحه‌اى خواهید شد كه امكان دانلود بر روى كامپيوتر يا بر روى موبايل را فراهم مى‌كند.

در منوى سمت چپ دسته‌بندى خوبى وجود دارد كه مى‌توان تم‌هاى مود نظر را در آنها به راحتی پيدا كرد يا آنها را در بخش بيشترين دانلودها، جديدترين‌ها، یا محبوب‌ترين‌ها انتخاب كرد.

Twit.tv

Twit.tv که مخفف این هفته در Tech.tv است، مقصد همه معتادان به تكنولوژى محسوب مي شود. در این سایت می توانید يكى از بهترين و سرگرم كننده ترين پادكستها راجع به تكنولوژى را پیدا کنید. اين سايت كاری است از شبكه از كار افتاده TechTV مراه مجرى هایی كه در زمان فعالیت این تلویزیون آن را به یکی از پربیننده ترین کانال های تلویزیونی تبدیل کردند. پداکست را می توانید بصورت مجانى و به راحتى دانلود كنيد يا اينكه آنلاين روى سايت به آن گوش بدهید. بجز پادكست ها و قسمتهاى قبلى برنامه ها، اگر بر روی لینک Live کليك كنيد فيلمهاى پشت صحنه اين برنامه را نیز می توایند مشاهده کنید.

البته برای مشاهده زنده فیلم ها باید برنامه زمانبندى را چك كنيد. وقتى كه برنامه ها بطور زنده در حال پخش باشن می توانيد از طريق قسمت چت با سايرين صحبت کنید.

ایران-بازی

چه چیزی بهتر از اينكه بازى‌هاى آنلاين را با توضيحات فارسى بتوان خواند و بعد هم یک دل سير بازى كرد؟

سایت هایی که در آنها بازی فلش وجود دارد کم نیستند؛ ايران‌بازى یکی از این سایت هاست که اتفاقا تعداد زيادى از بازى‌ها را درون خود جا نداده.

به نظر می آید بازى‌های درون این سایت بازى‌هاى رايجی ‌هستند كه با روش‌هاى مختلف تا حدى فارسى شده اند.

بازى كردن چندان به راهنمايى نیاز ندارد؛ شما بايد بازى‌ها را از صفحه اول سايت انتخاب كنيد، ربر روی آنها كليك كنيد و بعد هم بازى.

پارس قرآن

پارس قرآن يكى از كامل‌ترين وب‌سايت‌ها براى کسانی است كه مى‌خواهند به صورت آنلاين به متن قرآن دسترسى داشته باشند. در اين وب‌سايت كه الناز ارشادى از تهران براى كليك آدرس آن را فرستاده، بجز متن قرآن مطالب دیگری نیز وجود دارد كه به دو زبان فارسى و انگليسى ارائه مى‌شود.

پارس قرآن اواخر سال ۸۴ افتتاح شده و در مجموع سه ترجمه فارسى و چهار ترجمه انگليسى براى قرآن در این سایت موجود است.

علاوه بر امكان جست‌وجو به فارسى، انگليسى و عربى، مقالاتى هم درباره كتاب مقدس مسلمانان وجود دارد، اما به نظر می رسد بخش آمارى براى پژوهش‌گرها جالب‌تر است. با ورود يك كلمه در بخش بررسى آمارى مى‌توان اطلاعات زيادى را از آن واژه و تركيبات آن پيدا كرد.

اگر وبلاگ و سايت داريد، مى‌توانيد از كدى كه سايت به کاربر ارائه مى‌دهد استفاده كنيد تا يك آيه هر روز در سايت شما نمايش داده بشود.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست