رواج تجارت غیر قانونی پوست ببر در چین

Image caption قیمت پوست ببر نزدیک به 20 هزار دلار است

از تحقیقاتی که مخفیانه در چین صورت گرفته چنین بر می آید که فروش غیر قانونی پوست ببر و حیوانات نادر دیگر مانند پلنگ برفی، همچنان در این کشور، ادامه دارد.

پوست این حیوانات به عنوان یک کالای لوکس فروخته شده و برای تهیه لباس و نیز دکوراسیون داخلی منازل از آن استفاده می شود.

خرید و فروش پوست و نیز اعضای بدن گربه سانان در چین غیر قانونی است ولی فیلمی که "آژانس تحقیقات در باره محیط زیست" به طور مخفیانه تهیه کرده نشان می دهد که این تجارت هنوز در بسیاری از نقاط چین رواج دارد.

تهیه این فیلم تنها چند روز قبل از اجلاس بین المللی برای جلوگیری از انقراض نسل گربه سانان بزرگ است.

این اجلاس در تاریخ 27 اکتبردر کاتماندو پایتخت نپال تشکیل می شود.

به تیمی از فعالان محیط زیست که در این باره تحقیق می کردند در طی 21 روز در بازارهای غرب چین پوست کامل چهار ببر، 12 پلنگ، 11 پلنگ برفی و دو پلنگ ابری و نیز استخوان ها و دندان های این حیوانات برای فروش عرضه شد.

الاسدیر کامرون، سخنگوی آژانس تحقیقات در باره محیط زیست، می گوید: "آنچه که قابل توجه است این است که بازار تغییر کرده. قبلا بازار خرید و فروش پوست حیوانات در جامعه تبتی ها بود ولی اکنون این بازار تقریبا از بین رفته و در عوض بازرگانان و ثروتمندان چینی پوست این حیوانات را برای دکوراسیون و نیز تاکسیدرمی (پوست آکنی) خریداری می کنند."

آقای کامرون اضافه می کند که این پوست ها بسیار گران هستند و قیمت هر یک حدود 20 هزار دلار است.

به گفته آقای کامرون این پوست ها به طور قاچاق از نقاط مختلف از جمله هند، نپال، پاکستان و افغانستان به چین آورده می شوند.

تیم فیلمبرداری آژانس تحقیقات در باره محیط زیست، با دوربین های مخفی از صحنه هایی که فروشندگان در باره پوست های ببر عرضه شده توضیح می دادند، فیلم برداشته است.

دبی بنکز، یک فعال دیگر این آژانس می گوید چین باید برای مبارزه با این تجارت غیر قانونی تلاش بیشتری کند و اضافه می کند که اگر چین می تواند فضانورد به فضا بفرستد می تواند برای نجات نسل ببر وحشی نیز دست به کار شود.