گوگل وارد بازار فروش موسیقی شد

Image caption گوگل در مراسمی در لس آنجلس نحوه کار سرویس جدید را به نمایش گذاشت

شركت گوگل که به خاطر موتو جستجوى پرطرفدار آن شناخته مى شود با ارائه سرويسى براى يافتن و خريد موسيقى بصورت آن لاين، وارد بازار موسيقى شد.

براى رسيدن به اين هدف، اين شركت سرويسى به نام وان باكس (OneBox) را با شراكت سايت هاى موسيقى Lala و سايت iLike كه تحت مالكيت سايت ماى اسپيس قرار دارد، ايجاد کرد و توسعه داد.

اين سرويس كه تنها در آمريكا ارائه خواهد شد به كاربران امكان خواهد داد كه با استفاده از نام آهنگ، هنرمند يا بخش هايى از شعر، به دنبال قطعه مورد نظر خود بگردند و حتى کاربر می تواند برای مطمئن شدن از انطباق حاصل جستجو با موسیقی مورد نظر خود کل قطعه را نیز بشنود.

این در حالی است که اکثر سایت های فروش موسیقی تنها امکان پخش ۳۰ ثانیه از هر قطعه را برای کاربر فراهم می کنند.

مارك موليگان، يك تحليلگر در موسسه پژوهشى Forrester گفت اين سرويس جديد احتمالا جايگزينى جذاب براى اشتراك غيرقانونى فايل هاى موسيقى ايجاد خواهد كرد.

اين تحليلگر در وبلاگى نوشت: "اپل كار چندانى درباره استفاده كاربران دستگاه هاى آى پاد از سايت هايى مانند بيت تورنت (سايت دانلود غيرقانونى) نمى تواند انجام دهد، اما گوگل مى تواند."

او افزود: "فقط تصور كنيد كه وقتى يك كاربر به دنبال يك آهنگ جستجو مى كند، در كنار تمام لينك هاى تورنت كه موتور جستجو به آن باز مى گرداند، يك سرويس ادغام شده قوى از سوى گوگل هم به ارائه همان قطعه مورد جستجو بپردازد."

Image caption سرویس جدید گوگل تنها در آمریکا ارائه می شود

با استفاده از اين سرويس، وقتى كاربران به دنبال آهنگى مى گردند ابزارى كه توسط Lala يا iLike توليد شده پدیدار می شود و به كاربر پيشنهاد مى كند كه كل قطعه را براى او بنوازد.

پنجره اى نيز كه توسط سايت MySpace فراهم مى شود به كاربر امكان مى دهد كه نسخه MP3 از آهنگ را را بخرد و همچنين ويدئو كليپ يا اطلاعات ديگر همچون تاريخ و محل برگزارى كنسرت آن هنرمند را نيز در اختيار كاربر قرار مى دهد.

گوگل اعلام كرده است كه عبارات "music" و "lyrics" در ميان ۱۰ عبارتى قرار دارند كه كاربران بيش از ديگر عبارات به دنبال آنها گشته اند.

ماريسا ماير، معاون مديرعامل بخش جستجو در گوگل در مراسم معرفى سرويس جديد كه در لس آنجلس برگزار شد گفت: "در گوگل ما هر روز ميليون ها جستجوى مربوط به موسيقى را مشاهده مى كنيم."

"براى ما واضح است كه موسيقى براى كاربران ما جايى ويژه دارد."

در حال حاضر شركت اپل دربازار موسيقى غالب است و %۷۰ فروش اينترنتى موسيقى در جهان از طريق اين شركت انجام مى شود.

در اروپا شركت هايى همچون Spotify در حال افزايش سهم خود از بازار فروش اينترنتى موسيقى هستند.

اين سرويس پخش مجانى موسيقى كه در سال ۲۰۰۸ آغاز به كار كرد، اكنون در بريتانيا به بيش از دو ميليون نفر خدمات ارائه مى كند و شمار كاربران آن در سراسر اروپا به بيش از شش ميليون نفر مى رسد.

گوگل اميدوار است به موفقيتى مشابه اپل و Spotify دست يابد.

در حال حاضر گوگل در چين به كاربران اجازه مى دهد موسيقى هاى مجاز را دانلود كنند و اعلام كرده است كه در كشورهاى ديگر هم به دنبال شركايى است تا مدل خود را جهانى كند.

مطالب مرتبط