'مشتریان اصلی موسیقی دانلود کننده‌ها هستند'

Image caption حدود 70 درصد کسانی که اقدام به دانلود غیرقانونی می کنند بالای 35 سال سن دارند

نتایج یک نمونه گیری نشان می دهد کسانی که اقدام به دانلود غیرقانونی موسیقی می کنند بطور متوسط در سال بیش از 126 دلار برای خرید قانونی موسیقی هزینه می کنند.

این ارزیابی توسط موسسه مشاور بریتانیایی Demos انجام شده و نشان می دهد رقم صدف شده توسط این افراد حدود 54 دلار بیش از افرادی است که ادعا کرده اند هرگز بصور غیرقانونی موسیقی دانلود نکرده اند.

نتایج این ارزیابی چند روز پس از آن منتشر شده که پیتر مندلسون وزیر بازرگانی بریتانیا اعلام کرد قصد دارد سیاست اخطار و اخراجی سه مرحله ای را برای مقابله با کسانی که بطور غیرقانونی اقدام به دانلود موسیقی می کنند به اجرا درآورد، اما برخی کارشناسان با استناد به نتایج ارزیابی موسسه Demos استدلال می کنند که سیاست مورد نظر پیتر مندلسون عملا مشتریان اصلی صنعت موسیقی را مجازات می کند.

روزنامه ایندیپندنت اخیرا شمار کاربرانی که هر ساله در بریتانیا به طور غیرقانونی به دانلود موسیقی می پردازند را هفت میلیون نفر اعلام کرد که اتحادیه صنعت ضبط و پخش موسقی در بریتانیا (BPI) معتقد است ضرر ناشی از اقدامات این هفت میلیون نفر به بیش از 328 میلیون دلار در سال بالغ می شود.

بر اساس ارزیابی موسسه Demos حدود 10 درصد افراد 16 تا 50 ساله ای که مورد پرسش قرار گرفتند عنوان کردند که در مواردی بطور غیرقانونی موسیقی دانلود کرده اند.

با این حال حدود 80 درصد این افراد گفتند که از جمله سی‌دی، MP3 یا صفحه (vynil) موسیقی خریده اند.

در این نظر سنجی که به صورت آنلاین انجام شد 1008 فرد بریتانیایی شرکت کردند.

نیمی از شرکت کنندگان در نظرسنجی گفتند که بطور قانونی و از طریق سایت یوتیوب به موسیقی دست یافته اند و حدود 22 درصد هم گفتند که از رادیو های اینترنتی برای شنیدن موسیقی استفاده کرده اند.

البته تنها چهار درصد افراد شرکت کننده در نظر سنجی گفتند که از سایت Napster استفاده می کنن (که در امر به اشتراک گذاشتن موسیقی پیشرو محسوب می شود) و 21 درصد افراد گفتند که حتی نام آنرا نشنیده اند.

حدود 75 درصد از افراد 16 تا 24 ساله برای خرید MP3 ابراز آمادگی کردند که اکثر افراد شرک کننده در نظرسنجی قیمت تقریبی 73 سنت را به عنوان قیمت ناسب برای هر قطعه دانستند و تنها دو درصد افراد گفتند که حاضرند بیش از 1.6 دلار (یک پوند) برای هر قطعه موسیقی خرج کنند.

این در حالی است که آهنگ Fight for this Love از چریل کول، خواننده بریتانیایی که اخیرا در صدر جدول آهنگ های رفروش قرار گرفته بود با قیمتی تقریبا برابر با یک پوند در آی تیونز و 1.3 دلار (79 پنس) در آمازون به فروش رسید.

پیتر بردول، یک پژوهشگر در موسسه Demos گفت: "سیاستمداران و شرکت های تولید موسیقی باید درک کنند که ذات نحوه مصرف موسیقی (به عنوان یک کالا) تغییر کرده و مصرف کنندگان به دنبال قیمت پایینتر و دسترسی راحت تر به موسیقی هستند."

مطالب مرتبط