کنفرانس ویندزور با حضور رهبران مذهبی جهان آغاز شد

Image caption کنفرانس های بارسلون و لندن همزمان برگزار شده است

در حالی که امروز تازه ترین دور از مذاکرات سازمان ملل متحد در باره راه های مبارزه با گرمایش زمین در شهر بارسلون اسپانیا آغاز شده است، رهبران مذهبی از سراسر جهان همزمان آماده شده اند از وعده های راسخ خود برای مبارزه با تغییر آب و هوا در کنفرانسی در لندن پرده بردارند.

دویست رهبر مذهبی از همه کیش و آئین های مهم جهان از امروز (2 نوامبر)، تا چهارشنبه (4 نوامبر)، در کاخ ویندزور، یکی از اقامتگاه های رسمی خانواده سلطنتی بریتانیا ملاقات می کنند.

در همین حال، نشست یک هفته ای در بارسلون آخرین فرصت مذاکره کنندگان تغییر آب و هواست که پیش از اجلاس کپنهاگ در ماه دسامبر متنی یک دست از توافق نظر کشورها را تنظیم کنند.

از جمله وعده هایی که رهبران ادیان مختلف جهان پیش از این عنوان کرده اند، چاپ متون مقدس روی کاغذهای بازیافت شده و جایگزین کردن سیستم انتقال انرژی متداول در اماکن مذهبی با سیستم هایی است که قادرند انرژی پایدار تولید کنند.

سازمان دهندگان این کنفرانس سه روزه، که از پشتیبانی آمریکا نیز برخورددار است، آن را بزرگترین نهضت مدنی تاریخ در باره تغییر آب و هوا توصیف کرده اند.

رهبران مذهبی جهان، که به طور بالقوه نماینده میلیاردها نفر از جمعیت کره زمین هستند، در جریان کنفرانس ویندزور به طور راسخ وعده خواهند داد که با گرمایش زمین مبارزه خواهند کرد.

کریستوفر لاندو، گزارشگر علمی بی بی سی، می گوید برق تمام معابد "دائویست" در چین با پانل های خورشیدی تامین خواهد شد؛ رهبران یهودی امیدوارند میزان مصرف فرآورده های گوشتی جوامع یهودی را پنجاه درصد کاهش دهند و همچنین اسرائیل را در صدر کشورهای مصرف کننده انرژی "سبز" قرار دهند.

در همین حال رهبران مسیحی در تانزانیا هشت میلیون درخت خواهند کاشت.

رهبران ادیان همچنین متعهد شده اند پیروان خود را در باره اهمیت مشکلات ناشی از آسیب به محیط زیست آموزش دهند و در راه هایی سرمایه گذاری کنند که به کره زمین آسیب نمی رساند.

سازمان دهندگان کنفرانس ویندزور امیدوارند برگزاری این برنامه پیامی روشن برای سیاستمدارانی داشته باشد که قرار است در کنفرانس سرنوشت ساز آب و هوا در ماه دسامبر شرکت کنند.

گزارشگر بی بی سی معتقد است در آخرین هفته هایی که به این کنفرانس باقی است، نگرانی بزرگی در باره میزان تعهد دولت ها به حل یکی از بزرگترین معضلات جهانی وجود دارد.

به گفته کریستوفر لاندو هدف از ملاقات رهبران مذهبی، که همگی بر پیروان خود نفوذ فکری دارند، ثابت کردن این موضوع است که به رغم هر تصمیمی که سیاستمداران در کپنهاگ خواهند گرفت، شهروندان معتقد در سراسر جهان، آماده اند راه حل های بلند پروازانه را برای مقابله با تغییرات نامطلوب آب و هوا دنبال کنند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز گذشته از رهبران مذهبی خواست با صحبت کردن در باره خطرات گرمایش زمین برای مردم کمک کنند کنفرانس تغییر آب و هوا در دانمارک نتیجه ای مفید در بر داشته باشد.

آقای بان از جمله شرکت کنندگان گردهمایی ویندزور خواهد بود.

مطالب مرتبط