نگرانی درباره نتایج اجلاس کپنهاگ شدت گرفت

Image caption کوین راد به شدت از کسانی که در راه رسیدن به توافق مانع ایجاد می کنند انتقاد کرد

کوین راد، نخست وزیر استرالیا به شدت از افراد بی اعتماد به نتایج مبارزه با تغییرات آب و هوایی در جهان انتقاد کرد.

آقای راد گفت "این اقلیت قدرتمند که غالبا منافع آنها بر تصمیم گیری آنها تاثیر می گذارد" در بسیاری از کشورها فعال هستند، به نگرانی ها دامن می زنند، مانع تصویب مقررات می شوند و همیشه خواستار آن هستند که اول دیگران اقدام کنند.

به گفته او هدف این افراد کم کردن سرعت حرکت به سمت دستیابی به یک توافق برای مبارزه با گرمایش زمین است.

اظهارات آقای راد در آخرین روز مذاکراتی بین المللی درباره تغییرات آب و هوایی در جهان مطرح شد که در اسپانیا برگزار شد.

منابع آگاه می گویند آنچه در جریان این گفتگوها مطرح شد، امید به دستیابی به یک معاهده لازم الاجرا در اجلاس سازمان ملل متحد در این مورد که ماه آینده در شهر کپنهاگ برگزار می شود را به شدت کم رنگ کرد.

ایوو دی بوئر رئیس اجلاس سازمان ملل متحد در کپنهاگ نیز در گفتگو با بی بی سی اذعان کرد که در اجلاس سال جاری شرایط برای دستیابی شرکت کنندگان به یک معاهده لازم الاجرا مهیا نیست.

دو سال قبل و در جریان کنفرانس تغییرات آب و هوایی در بالی اندونزی، رهبران جهان متعهد شده بودند که در جریان کنفرانس کپنهاگ معاهده ای جدید برای کاهش آلودگی های کربنی و مقابله با روند گرمایش زمین را نهایی کنند.

با این وجود آقای دی بوئر که در اسپانیا با بی بی سی گفتگو کرد گفت به اعتقاد او در کنفرانس ماه آینده می توان به موافقتی سیاسی دست یافت که با کمک آن در ظرف چند ماه به ابزار حقوقی لازیم برای ایجاد تغییر دست یافت.

این مقام سازمان ملل متحد گفت مذاکره کنندگان به ویژه درباره میزان کاهش لازم در تولید آلودگی های کربنی و همچنین تامین کمک های مالی برای کشورهای فقیرتر اختلاف نظر دارند.

مهمتر از این موارد خودداری آمریکا از تصویب مقررات موثر درباره کاهش آلودگی در این کشور تا پیش از برگزاری اجلاس کپنهاگ است.

مقام های بریتانیایی نیز بر نگرانی ها درباره شکست اهداف اجلاس کپنهاگ صحه گذاشته اند.

شرایط فعلی باعث خشم و نا امیدی بسیاری از کشورهای در حال توسعه شده است و به ویژه رهبران کشورهایی مانند مالدیو که بالا آمدن سطح آب دریاها، وجود آن را تهدید می کند از این شرایط ناراضی هستند.

مطالب مرتبط