وب‌نورد؛ از اتومبیل‌های تازه تا تنظیم ماهواره

وب نورد، یکی از اجزاء اصلی برنامه "کلیک فارسی" است که هر هفته از تلویزیون بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی به نمایش در می آید.

وب نورد به معرفی سایت های اینترنتی جدید، جالب و کارآمد اختصاص دارد که هر کدام به دلیلی مورد توجه سازندگان این برنامه قرار گرفته اند.

سایت هایی که در هفته اخیر در برنامه "کلیک فارسی" معرفی شده اند به شرح زیر است:

StoryBird.com

هر کس برای خود داستانی دارد که ممکن است واقعیت داشته باشد. نوشتن همه این داستان ها ساده نیست اما شاید اگر امکان انجام اینکار با دوستان و اقدام وجود داشت، کار ساده تر می شد.

از آنجا که با اینترنت و تمام قابلیت های محاوره ای (interactive) آن سر و کار داریم طبیعی است که درباره یک داستان تصویری صحبت کنیم. پیش بینی ما این است که این سایت برای خوانندگان و بینندگان جوان تر ما جذابیت بیشتری داشته باشد زیرا می توانند با استفاده از امکانات این سایت در ایجاد یک داستان مصور مشارکت کنند.

بعد از ثبت نام از کاربر خواسته می شود تا از کسانی که می خواهد در ایجاد داستان مصور همکاری کنند دعوت کند و بعد هم مجموعه بسیار بزرگی از عکس های مختلف در اختیار کاربر قرار می گیرد تا به او برای به تصویر کشیدن داستان الهام بدهند.

پس از انتخاب یک مجموعه عکس اولیه، فشردن دکمه "Start A Storyboard" یک کتاب خالی را در اختیار کاربر قرار می دهد که همه عکس ها در سراسر آن پراکنده شده اند.

کاربران می توانند به وسیله ماوس عکس ها را ورق بزنند و هر کدام را که مایل بودند بر روی صفحه قرار دهند. اندازه کردن و تعیین جای متون بصورت اتوماتیک برای کاربر انجام می شود و به سرعت می توان صفحات متعدد کتاب را طراحی کرد.

در نهایت می توان این کتاب را به صورت الکترونیک برای مجموعه ای مشخص از افراد، یا برای فروش عمومی منتشر کرد. ظاهرا بزودی امکان چاپ کردن کتاب بر روی کاغذ هم به سایت اضافه می شود که البته استفاده از این امکان مجانی خواهد بود.

DropsDesign.com

اخیرا سایتی مربوط به بافتنی را معرفی کردیم. یکی از بیننده های برنامه به اسم فتانه جلیلی هم سایتی درباره بافتنی را برای معرفی فرستاده که الگوهای بافتنی موجود در آن به اندازه ای کامل است که هر فردی را به گذراندن طول زمستان در کنار بخاری و گذراندن وقت با بافتنی علاقمند می کند.

یکی از ویژگی‌های این سایت وجود بخش های مختلف برای کشورهای مختلف است و در هر بخش تعداد بافت‌هایی که آموزش داده می‌شود متفاوت است.

برای مثال اگر وارد بخش کانادایی-آمریکایی سایت بشوید، دسته‌بندی‌های مختلفی را بر اساس جنسیت افراد یا سن آنها یا حتی بافتنی برای موارد دیگر مانند عروسک و پرده و رومیزی را خواهید دید.

پس از آن کافی است روی هر بخش به طور جداگانه کلیک کنید تا ببینید چه بافت‌هایی در آن موجود است. هر مدل توسط یک عکس کوچک در صفحه معرفی شده که اگر ماوس را روی آن نگه دارید عکسی بزرگ‌تر را خواهید دید.

با کلیک بر روی پرچم زیر هر کدام از این عکس‌ها، دستور بافت آن ارائه خواهد شد؛ قدم و به قدم و با تصویر.

با این که به زبان فارسی نیست اما فهم مطالب درون سایت ساده است. اگر حوصله بافتن طرح مورد نظر خود را ندارید، امکان سفارش برای بعضی از کشورها هم وجود دارد.

CarAndDriver.com

این سایت که به مجله ای آمریکایی به همین نام تعلق دارد را به شیفتگان اتومبیل و رانندگی تقدیم می کنیم.

در این سایت می توان اخبار، توضیحات، مشخصات و عکس هایی خیره کننده با کیفیت عالی از ماشین ها در مکان هایی زیبا را پیدا کرد که مطمئنا هر دوستدار اتومبیل از آنها لذت خواهد برد.

از نمایشگاه های بزرگ اتومبیل گرفته تامسابقات سطح بالا همه تحت پوشش خبری این سایت قرار دارند. و هزینه ایجاد آلبوم های عکس هم توسط تبلیغات می شوند. و در ضمن لازم به یاد آوری است که این سایت مجانی است.

DishPointer.com

کسانی که آنتن ماهواره دارند گاهی برای تنظیم و پیدا کردن جهت درست آن با مشکل مواجه می شوند. سایت دیش‌پوینتر که مهدی جوراب‌دوزان آن را معرفی کرده با استفاده از نقشه گوگل این مشکل را حل می‌کند.

استفاده از این سایت بسیار ساده‌ است. باید در کادر اول شهرتان رو وارد کنید، و در کادر دوم اسم ماهواره مورد نظرتان را.

جهت مورد نظر روی نقشه و تنظیمات دیگر نمایش داده می‌شود و جهت قرار گرفتن دیش مشخص می شود.

اگر مایل باشید که چنین اطلاعاتی را در وب‌سایتتان هم قرار بدهید، این سایت یک ویجت در اختیار شما قرار می دهد. مثل هر ویجت دیگری کافی است که رنگ و اندازه و تنظیمات دیگر را متناسب با ظاهر وبلاگتان انتخاب کنید و این اطلاعات را در وبلاگ یا سایت خودتان نمایش بدهید.

این سایت برنامه ای هم برای آیفون درست کرده که از طریق آن می‌توان جای همه ماهواره‌ها را در آسمان پیدا کرد.

گنجور

در این سایت تقریباً آثار تمام شاعران کلاسیک فارسی‌ را می توان پیدا کرد و در میان آن به جستجو پرداخت. گنجور گنجینه اشعاری است که امکانات جست‌وجو و تحقیق متعددی را به صورت آنلاین فراهم می‌کند.

یکی از امکانات خوب این سایت، مشارکت کاربران در طبقه‌بندی اشعار است. در هر شعر امکان برچسب زدن موجود است و می‌توان با برچسب زدن موضوع آنها مثل عاشقانه، عرفانی، مدیحه، مرثیه یا ویژگی‌های متمایزشان مثل دو زبانه، دو قافیه، یا دو وزنی، به تدریج به طبقه‏بندی بهتر اشعار کمک کرد.

نتیجه کار در صفحه برچسب‌ها به نمایش در خواهد آمد و شما با کلیک کردن بر روی کلمات کلیدی، می‌توانید اشعار مرتبط با آن را فهرست کنید. با درج یک تکه کد می‌توان یک بیت یا رباعی تصادفی از مجموعه گنجور را در سایت یا وبلاگتان نمایش بدهید. بازدیدکنندگان سایتتان می‏توانند با کلیک روی نام شاعر در بلوک نمایش شعر، به متن کامل شعر دست پیدا کنند.

یک نکته جالب دیگر درباره این سایت این است که اگر روی کلمه ای دبل کلیک کنید، معنی آن کلمه در سایت لغتنامه دهخدا دیده خواهد شد.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست