برلوسکونی "مردانگی" مردهای قزاق را ستود

سیلویو برلوسکونی
Image caption آقای برلوسکونی به دلیل رسوایی هایی در زندگی خصوصی اش با انتقاد در داخل ایتالیا روبروست

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا در جریان سفر نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان به رم، مردانگی و سرزندگی مردهای قزاق را تحسین کرده است.

رئیس جمهوری قزاقستان در جریان دیدار با آقای برلوسکونی از موفقیت های کشورش نام برده و گفته بود که جمعیت قزاقستان در طول دهه گذشته یک میلیون و 400 هزار نفر افزایش یافته و به 16 میلیون نفر رسیده است.

آقای برلوسکونی در واکنش به این اظهارات با لبخند دلیل یک چنین افزایش جمعیتی را سرزندگی و نیرومندی مردان قزاق دانست.

نخست وزیر ایتالیا که 73 سال دارد به دلیل اظهار نظرهای اخیرش در باره زنان و نیز رسوایی زندگی خصوصی اش با انتقاد زیادی روبروست.

آقای برلوسکونی گفت که در جریان دیدارش با رئیس جمهوری قزاقستان قراردادهای بازرگانی به ارزش میلیاردها دلار امضا شده است.

علاوه بر این یک پیمان مشارکت استراتژیک بین دو کشور به امضا رسیده است.

آقای نظربایف پس از امضای قراردادها گفت: " در نیتجه مذاکرات حدود بیست سند به ارزش بیش از 6 میلیارد دلار امضا شد ولی آنچه که مهم است مبلغ قراردادها نیست بلکه این حقیقت است که یک احساس جدید اعتماد بین صاحبان صنایع و بارزگانان دو کشور ایجاد شده است."

در این دیدار آقای نظربایف از ایتالیا به دلیل حمایتش از این که قزاقستان ریاست دوره ای سازمان امنیت و همکاری در اروپا را عهده دار شود، تشکر کرد.

این ریاست که در سال آینده میلادی شروع می شود به دلیل عملکرد قزاقستان در زمینه حقوق بشر با انتقادهایی روبرو شده است.

فعالان حقوق بشر می گویند قزاقستان به دلیل نقض حقوق بشر و خاموش کردن مخالفان، شایستگی احراز این سمت را ندارد.

تحلیلگران معتقدند که غرب به دلیل این که قراقستان دارای ذخیره قابل توجه نفت و گاز است، از انتقاد از آقای نظربایف خودداری می کند.

رهبر قزاقستان که قرار است با پاپ بندیکت رهبر کاتولیک های جهان نیز ملاقات کند می گوید در کشورش پیروان 49 مذهب مختلف در کنار یکدیگر زندگی می کنند و نشان می دهند که چگونه مردم می توانند در صلح و با خویشتنداری زندگی کنند.