یونیسف هشدار داد: دهها میلیون کودک سوءتغذیه دارند

Image caption 25 درصد کودکان زیر پنج سال کشورهای فقیر سوءتغذیه دارند

یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد، می گوید در کشورهای در حال توسعه نزدیک به دویست میلیون کودک زیر پنج سال رشد طبیعی ندارند چون به سوءتغذیه مبتلا هستند.

یونیسف در گزارش جدید خود همچنین آورده است که صد و سی میلیون کودک کشورهای فقیر جهان - یعنی نزدیک به یک چهارم کودکان این کشورها - دچار کم وزنی هستند.

نیمی از این کودکان ساکن منطقه جنوب آسیا هستند.

یونیسف هشدار داده است که سوءتغذیه مزمن مادران در دوره بارداری و همچنین کودکان خردسال باعث می شود کودکان مستعد ابتلا به امراض مهلک باشند و ممکن است رشد مغزی آنها به گونه ای مختل شود که یادگیری و بعد از آن کاریابی در سنین بزرگسالی دشوارتر شود.

گزارش یونیسف به این نکته نیز اشاره دارد که در سی سال گذشته بهبودهایی در این زمینه مشاهده شده است - در در سال 1990 نزدیک به نیمی از کودکان آسیا رشد طبیعی نداشتند که این آمار در حال حاضر به کمتر از یک سوم تقلیل یافته است.

اما در کشورهای آفریقایی حدود سی درصد از کودکان رشد کافی ندارند که در مقایسه با دو دهه گذشته بهبود چندانی تلقی نمی شود.

سوءتغذیه در کودکان آنها را مستعد بیماری های بالقوه مهلک مانند ذات الریه و اسهال می کند.

بنا به گزارش جدید سازمان ملل تغذیه کودکان از بدو تولد تا دو سالگی حیاتی است: کودکانی که در هزار روز اول زندگی خود به قدر کافی کالری، مواد مغذی ماکرو و میکرو دریافت می کنند چشم انداز رشد و نموشان بهتر است.

کارشناسان یونیسف معتقدند تغذیه از شیر مادر در شش ماه اول پس از تولد یکی از عوامل اصلی بهتر کردن سلامت دراز مدت کودک است اما در برخی از کشورها کمتر از نیمی از نوزادان فقط از شیر مادر تغذیه می کنند.

مطالب مرتبط