اینتل با ۱.۲۵ میلیارد دلار رضایت AMD را جلب کرد

Image caption شرکت AMD اینتل را متهم کرده بود که تولید کنندگان کامپیوتر را برای استفاده از محصولاتش تحت فشار می گذارد

شرکت آمریکایی اینتل که به خاطر ساخت تراشه های پردازنده و قطعات کامپیوتری شهرت دارد، با پرداخت 1.25 میلیارد دلار به شرکت AMD که رقیب اینتل به شمار می رود برای حل اختلاف حقوقی پیش آمده بین این دو شرکت به توافق رسید.

این دو شرکت اعلام کردند این مبلغ برای حل کلیه اختلافات درباره دعاوی مربوط به ارفتارهای انحصارطلبانه و امتیاز ثبت قطعات و فن آوری درنظر گرفته شده است.

این توافق پس از آن به دست آمد که نهادهای تنظیم کننده رقابت صنعتی و تجاری در آسیا، اروپا و آمریکا به خاطر شکایت های مطرح شده از سوی شرکت AMD، شرکت اینتل را مورد پیگرد حقوقی قرار دادند.

اینتل حدود 80 درصد ریزپردازنده هایی که در کامپیوترهای شخصی به کارگرفته می شوند را تولید می کند، اما از جمله در یکی از شکایت هایی که در آمریکا علیه این شرکت مطرح شده بود اینتل را متهم کرده که با سوء استفاده از غلبه ای که در بازار دارد، مشتریان خود که عمدتا تولید کنندگان کامپیوترهستند را وادار می کند که به جای استفاده از ریزپردازنده های AMD، محصولات اینتل را استفاده کنند.

شرکت های اینتل و AMD در بیانیه ای اعلام کردند: "گرچه ارتباط بین دو شرکت در گذشته مشکل دار بوده است اما این توافق به اختلافات حقوقی پایان می دهد."

بر اساس مفاد این توافق دو شرکت به مدت پنج سال بطور مشترک مجوز استفاده از محصولاتشان را صادر خواهند کرد و هیچکدام از دو شرکت ادعاهای مبنی بر نقض توافق های پیشین را پیگیری نخواهند کرد.

داگلاس مک اینتایر که از تحلیلگران وال استریت است، به بی‌بی‌سی گفت شواهد ارائه شده توسط AMD در تایید اتهام مطرح شده بسیاری قوی بودند. با این حال این تحلیلگر گفت AMD می بایست به خاطر منافع سهامدارانش قیمت بالاتری را دریافت می کرد.

پس از اعلام خبر حصول توافق، سهام شرکت AMD حدود 23 درصد افزایش یافت. شرکت اینتل هم با احتساب مبلغ غرامت پرداخت شده پیش بینی هزینه های سه ماه پایانی سال را از 2.9 میلیارد دلار به 4.2 میلیارد دلار افزایش داد.

درک مایر، مدیر عامل شرکت AMD در واکنش اعلام کرد این معاهده شرایط بهتری را برای رقابت ایجاد کرده است و شرکت تحت هدایت او اکنون "یک گام به دستیابی به هدف جسورانه خود نزدیک تر شده است."

جاناتان تاد، سخنگوی نهاد ضامن صحت رقابت صنعتی و تجاری در اروپا گفت هر چند این نهاد توافق به دست آمده را در نظر گرفته است، اما باعث سلب مسئولیت اینتل در تبعیت از قوانین اتحادیه اروپا درباره رقابت نخواهد شد.

مطالب مرتبط