ابراز نگرانی در باره شیوع آنفلوآنزای خوکی در چین

پیشگیری از آنفلوآنزای خوکی
Image caption شمار تلفات آنفلوآنزای خوکی در چین تنها 53 نفر اعلام شده است

مدیر انستیتوی بیماری های تنفسی گوآنگ ژو، در چین می گوید ابعاد شیوع بیماری آنفلوآنزای خوکی در این کشور از آنچه که دولت اعلام کرده به مراتب بیشتر است.

دکتر ژانگ نانشان، می گوید باور ندارد که شمار تلفات این بیماری تنها 53 نفر باشد چون در بسیاری از استان های چین، بیمارانی که فوت کرده اند از لحاظ تشخیص علت فوت، معاینه کامل نشده اند.

دکتر ژانگ یکی از پزشکانی است که در سال 2003 علنا از پنهانکاری چین در اعلام اپیدمی یک بیماری حاد تنفسی در چین انتقاد کرده بود.

این بیماری هنگامی که نهایتا به نقاط دیگر جهان کشیده شد 800 قربانی به جا گذاشت.

برخی از کارشناسان می گویند تعداد نسبتا کم اعلام شده شمار قربانیان بیماری آنفلوآنزای خوکی در چین، با توجه به آمار قربانیان مناطق همسایه این کشور، مشکوک به نظر می رسد.

مقامات هنک کنگ که دارای 7 میلیون نفر جمعیت است اعلام کرده اند که 40 نفر در اثر آنفلوآنزای خوکی در هنک کنگ جان خود را از دست داده اند.

ولی تلفات این بیماری در چین تنها 53 نفر اعلام شده است.

پیش بینی متخصصین این است که در زمستان امسال 10 تا 20 درصد چینی ها به آنفلوآنزای خوکی مبتلا خواهند شد.

وزارت بهداشت چین اعلام کرده که هر روز تا یک و نیم میلیون نفر از مردم این کشور علیه این بیماری واکسینه می شوند و تلاش می شود تا پایان سال 2009 حدود 7 درصد چینی ها یعنی بین 80 تا 90 میلیون نفر واکسینه شوند.

چن ژو، وزیر بهداشت چین از قرنطینه کردن خارجیانی که عوارض بیماری آنفلوآنزا را دارند دفاع کرد و گفت این سیاست در جلوگیری از گسترش این بیماری بسیار موثر بوده است و افزود اکنون اوضاع کاملا تحت کنترل قرار دارد.

وزیر بهداشت چین افزود که چین واکسن های مورد نیاز خود را در ماه اوت گذشته تهیه کرده است و در حال حاضر برنامه ای برای صدور این واکسن به کشورهای دیگر در درست نیست اگر چه امکان دارد در سال آینده میلادی مقدار جزیی از واکسن آنفلوآنزای خوکی به کشورهای دیگر ارسال شود.

سازمان جهانی بهداشت و مراکز کنترل و جلوگیری از بیماری در آمریکا، از چند ماه قبل که فعالیت ویروس آنفلوآنزای خوکی گسترش یافت، به برنامه اعلام تعداد مبتلایان به این بیماری پایان دادند.

مطالب مرتبط