افزایش خوش بینی نسبت به موفقیت اجلاس کپنهاگ

پالایشگاه نفت در اسکاتلند
Image caption هدف از نشست کپنهاگ تنظیم معاهده جدیدی است که بتواند جایگزین پیمان کیوتو سال 1997 سازمان ملل شود

بدنبال ابراز آمادگی سران بیش از 60 کشور جهان برای شرکت در اجلاس کپنهاگ در دسامبر، امید به موفقیت این نشست افزایش یافته است.

پیشتر این نگرانی وجود داشت که کشورهای شرکت کننده در این نشست، که دستور کار آن بررسی تغییرات آب و هوای زمین است، به توافقی نرسند اما حضور تعداد زیادی از سران کشورها در این اجلاس انتظارات را نیز به میزان قابل توجهی تقویت کرده است.

نشست های سالانه سازمان ملل متحد برای بررسی مسائل مربوط به تغییرات آب و هوا معمولا با شرکت وزیران محیط زیست کشورها برگزار می شد اما در اجلاس کپنهاگ هیات های اعزامی یکصد و نود و دو کشور شرکت دارند.

ریاست شماری از این هیات ها را سران و رهبران دولت های این کشور ها برعهده خواهند داشت که بر اهمیت این اجلاس می افزاید.

هدف از این نشست تنظیم معاهده جدیدی برای مقابله با گرمایش زمین است که بتواند جایگزین پیمان کیوتو سال 1997 سازمان ملل متحد شود.

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا که قرار است در اجلاس یاد شده شرکت کند گفته است "اگر سران کشورها حیثیت خود را گرو بگذارند" احتمال موفقیت این نشست بیشتر خواهد بود.

در حالیکه به نظر می رسد که سران بسیاری از کشورها مایل به شرکت در اجلاس کپنهاگ هستند، از حضور رهبران آمریکا، چین و هند در این اجلاس هنوز خبری نیست.

این سه کشور مسئول بیشترین میزان آلودگی در جهان هستند

از سوی دیگر جنجال بر سر ایمیلهای به سرقت رفته از کامپیوتر یک دانشگاه بریتانیایی همچنان ادامه دارد.

یک هکر از دانشگاه ایست آنگلیا ایمیل های پژوهشگران محیط زیست را به سرقت برده است.

افراد و گروه هایی که نسبت به نظریه های مربوط به تغییرات آب و هوایی تردید دارند می گویند این ایمیلها نشان می دهد که مباحثی که در نشست کپنهاگ مطرح می شود مبتنی بر اطلاعات و داده های محکمی نیست و خواستار تحقیقات و بررسی های علمی بیشتر در این زمینه هستند.

در مقابل، کوین ترنبرت، پژوهشگر مرکز ملی تحقیقات جوی آمریکا می گوید سرقت این ایمیلها در چنین زمانی را نمی توان تصادفی تلقی کرد.

وی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته 102 مورد از ایمیلهای او سر از شبکه از اینترنت در آورده است.

منتقدین می گویند این ایمیلها نشان می دهد که داده های مربوط به تغییرات آب و هوایی تغییر داده شده اند.

اما آقای ترنبرت این اتهام ها را رد کرده و می گوید این ایمیلها را باید در زمینه محتوایی خود مطالعه کرد.

مطالب مرتبط