استقبال گرم استرالیایی ها از پانداهای چینی

پاندا
Image caption پانداها در محفظه مخصوصی جا داده شده اند

مردم شهر آدلائید در استرالیا از یک جفت پاندای عظیم الجثه که دولت چین در اختیار استرالیا قرار داده به گرمی استقبال کردند.

دولت چین پاندای نر به نام ونگ ونگ، را که چهار سال دارد همراه با فونی، که یک پاندای ماده سه ساله است، به مدت 10 سال به استرالیا اجاره داده است.

ساکنان شهر آدلائید یک جشن بزرگ به خاطر ورود پانداها برگزار کرده و با هدیه چوب های خیزران (نی) به ونگ ونگ و فونی، به آنان هنگام ورود به فرودگاه آدلائید خوش آمد گفتند.

مسئولین باغ وحش آدلائید امیدوارند که در طول این ده سال پانداهای مورد بحث صاحب فرزند شوند.

این اولین بار است که برای تولید مثل پانداها در نیمکره جنوبی تلاش می شود.

پانداهای چینی پس از رسیدن به فرودگاه آدلائید بلافاصله به باغ وحش این شهر انتقال یافتند.

آنها که در قرنطینه نگاه داشته می شوند در محفظه مخصوصی با تجهیزاتی که هوا را خنک می کند، قرار داده شده اند تا به تدریج به هوای گرم استرالیا که اکنون فصل تابستان را می گذراند عادت کنند.

پیش بینی می شود شدت گرمای تابستان استرالیا، امسال بی سابقه باشد.

امیلی رایس، سخنگوی باغ وحش آدلائید گفت پانداها خوشحال و آرام به نظر می رسند و در حال جویدن چوب های خیزرانی هستند که مخصوص آنها از زادگاهشان در استان سی چوآن در چین آورده شده است.

قرار است در تاریخ 14 دسامبر امسال، برای اولین بار ونگ ونگ و فونی به تماشای عموم گذارده شوند.

مسئولین باغ وحش آدلائید تخمین زده اند که این دو پاندا در مدت 10 سالی که در اجاره این باغ وحش هستند می توانند معادل 544 میلیون دلار برای اقتصاد استرالیای جنوبی عایدی داشته باشند.

برای دولت چین اجاره دادن پانداهای عظیم الجثه جهت کسب درآمد روالی معمول است.

این درآمد به انجام برنامه های پژوهشی ای کشور کمک می کند.

هو جینتائو، رئیس جمهوری چین در سال 2007 هنگام بازدید از استرالیا به نشانه حسن نیت پیشنهاد اجاره دادن پانداها را به استرالیا داده بود.