آزمایش دقت انتقال اطلاعات در اینترنت با تعقیب بادکنک ها

Image caption محل بادکنک ها مخفی بوده است

آژانس تحقیقات در امور دفاعی آمریکایی، دارپا، (Darpa)، با برگزاری مسابقه ای تلاش کرده میزان دقت کاربران اینترنت را در انتقال اطلاعات محک بزند.

این موضوع برای این آژانس به ویژه در مورد آنهایی که عضو شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و تویتر هستند، بیشتر قابل ملاحظه بوده است.

مسابقه مذکور با استفاده از 10 بادکنک بزرگ و مقاوم در برابر شرایط جوی، انجام گرفته است.

بادکنک ها روز شنبه ساعت 10 صبح به وقت محلی در نقاط مختلف آمریکا به آسمان فرستاده شده بود و نتیجه آن روز یکشنبه (6 دسامبر)، اعلام شد.

بیش از چهار هزار شرکت کننده در این مسابقه در رقابت بودند تا اولین گروهی باشند که 10 بادکنک را ببینند و محل آنها را به دیگر گروه ها اعلام کنند.

گروهی که از انستیتوی تکنولوژی ماساچوست، ام آی تی، شرکت کرده بود، برنده شد و جایزه چهل هزار دلاری این مسابقه را از آن خود کرد.

جوآنا جونز، یکی از سخنگویان "دارپا"، گفت به غیر از خود مسابقه، این آژانس در پی آن بوده است ببیند شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و تویتر منابع معتبر اطلاعاتی هستند یا نه.

استفاده ابتکاری از فن آوری برای دارپا مقوله ای ناآشنا نیست. این آژانس - که بخشی از وزارت دفاع آمریکاست - نقش محوری در خلق اینترنت داشته است.

چهل سال بعد از خلق اینترنت، قدرت سایت های اجتماعی، با دهها میلیون نفر عضو، باعث شده است این آژانس درصدد برآید اعتبار آنها را برای اطلاع رسانی به مقام های آمریکا محک بزند.

نتیجه آزمایش اخیر دارپا از آن جهت ممکن است برای مسئولان جالب توجه باشد که از طریق شبکه های اجتماعی اینترنتی بتوانند از احتمال وقوع فاجعه ای یا ناآرامی در آمریکا با خبر شوند.

مطالب مرتبط