خوشبینی سازمان ملل در مورد حصول توافق در کپنهاگ

گازهای گلخانه ای

بلندپایه ترین مقام سازمان ملل در امور اقلیمی ارزیابی خوشبینانه ای از چشم انداز توافق در اجلاس تغییرات اقلیمی که دوشنبه در کپنهاگ شروع خواهد شد ارائه کرده است.

با ورود مقام های 192 کشور جهان برای شرکت در این اجلاس در دانمارک، ایوو دی بوئر در گفت و گو با بی بی سی اوضاع را "عالی" توصیف کرد.

هدف هرگونه توافقی در این اجلاس یافتن جایگزینی برای پیمان سال 1997 کیوتو جهت مهار میزان تصاعد گازهای گلخانه ای است.

هیات رسمی سازمان ملل در امور تغییرات اقلیمی می گوید که برای پرهیز از افزایش خطرناک دمای هوا باید تصاعد این گازها را محدود کرد.

آقای دی بوئر، دبیر اجرایی کنوانسیون امور اقلیمی سازمان ملل، به بی بی سی گفت: "طی 17 سال مذاکرات مربوط به تغییرات اقلیمی، هرگز این همه کشور این همه تعهد نداده اند. تقریبا هر روز دولت ها تعهداتی را اعلام می کنند - که بی سابقه است."

او گفت: "صد رهبر و رئیس دولت به کپنهاگ می آیند. و رؤسای دولت ها هم معمولا برای جشن گرفتن موفقیت می آیند، نه ناکامی."

"هیات میان دولتی تغییرات اقلیمی" (آی پی سی سی) پیش از شروع اجلاس این ادعاها را که نقش انسان در گرمایش زمین پررنگ جلوه داده شده است مورد انتقاد قرار داد. این هیات در واکنش به مشاجره ای بر سر قابلیت اعتماد داده های یک دانشگاه بریتانیایی گفت که همچنان بر درستی یافته هایش اصرار دارد.

ادعا شده بود که دانشمندان بریتانیایی برای تقویت استدلال خود مبنی بر این که بشر عامل تغییرات اقلیمی است، در اطلاعات اینترنتی دست برده اند. این اتهامات پس از آن عنوان شد که تعدادی از ایمیل هایی که اعضای یک واحد پژوهش اقلیمی در اینترنت نوشته بودند، ماه گذشته به خارج درز کرد.

راجندرا پاچوری، رئیس هیئت کارشناسان تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد قبلا گفته بود با این اتهامات بسیار جدی برخورد می کند. او اکنون می گوید مطالعات دانشمندان بریتانیایی در دانشگاه East Anglia با یافته های دانشمندان در سایر نقاط جهان همخوانی دارد.

مسائل اصلی

گفت و گوهای کپنهاگ با اذعان به این موضوع برگزار می شود که اهداف پیمان کیوتو برای پرهیز از بروز آثار گازهای گلخانه ای آنگونه که "آی پی سی سی" پیش بینی کرده است کافی نیست و به علاوه این پیمان تا 2012 منقضی می شود.

ده ها نفر از رهبران جهان در مراحل بعدی این گفت و گوها که تقریبا دو هفته ادامه خواهد یافت شرکت خواهند کرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، گوردون براون نخست وزیر بریتانیا، نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه و مانموهان سینگ نخست وزیر هند جزو این رهبران هستند.

تقریبا همه کشورهای شرکت کننده در این نشست موافقند که باید به یک توافق رسید.

موضوع های اصلی مورد بحث شامل:

  • اهدافی برای مهار میزان تصاعد گازهای گلخانه ای، به خصوص در کشورهای درحال توسعه
  • حمایت مالی برای تطبیق کشورهای درحال توسعه با تغییرات اقلیمی و تخفیف آثار آن در این کشورها
  • یک طرح معامله کربن با هدف پایان دادن به تخریب جنگل ها تا سال 2030

فعالان محیط زیست برای تظاهراتی در کپنهاگ و سایر شهرهای جهان در روز 12 دسامبر برنامه ریزی می کنند. هدف آنها تشویق دولت ها به رسیدن به بهترین توافق ممکن است.

روز شنبه ده ها هزار نفر در لندن و سایر شهرهای بریتانیا و اتحادیه اروپا راهپیمایی کردند.

اما خبرنگاران بی بی سی می گویند که انتظارات از این نشست درحال کاهش است.

هر توافقی به دست آید، دیگر از لحاظ حقوقی الزام آور نیست. در عوض کارشناسان امیدوارند به چارچوبی برسند که بتواند به امضای یک موافقتنامه نهایی و الزام آور در سال آینده منجر شود.

'مشکل'

اتحادیه اروپا، که خواستار یک موافقتنامه الزام آور حقوقی بود، پیشنهاد کرده است که تولید گازهای گلخانه ای خود را تا سال 2020 - نسبت به سال 1990 - 20 درصد کاهش دهد و در صورت حصول توافق جهانی رقم کاهش را به 30 درصد برساند.

آمریکا می گوید قول خواهد داد که کاهش میزان تصاعد این گازها را در چند مرحله انجام دهد و ابتدا میزان آن را تا سال 2020 - نسبت به سال 2005 - 17 درصد پایین آورد.

هند و چین هر دو با کاهش "فشردگی کربن" خود - میزان دی اکسید کربن متصاعد شده در هر واحد تولید ناخالص داخلی - موافقت کرده اند.

واشنگتن درحال حاضر نمی تواند خود را در جریان گفت و گوهای کپنهاگ متعهد کند زیرا لایحه ای برای محدود کردن تصاعد گازهای گلخانه ای اش در سنا به مانع برخورده است و تا قبل از سال جدید تصویب نخواهد شد.

استرالیا در وضعیتی مشابه قرار دارد، زیرا سنای این کشور که در کنترل مخالفان دولت است لایحه ای برای محدود کردن این گازها را رد کرده است.

آندرس تورسون بلندپایه ترین مقام سوئدی در امور تغییرات اقلیمی به بی بی سی گفت که قول هایی که تاکنون در مورد کاهش گازهای گلخانه ای مطرح شده کافی نیست.

او گفت: "ما اینجا مشکلی داریم. در درجه اول شدیدا استقبال می کنیم از اینکه تمامی بازیگران اصلی در مذاکرات تغییرات اقلیمی ارقامی ارائه کرده اند - و این واقعا مثبت است زیرا ما مبنایی برای مباحثات داریم."

او افزود: "اما وقتی جمع بندی می کنیم، نتیجه کافی نیست، بنابراین اینجا در کپنهاگ باید کاری کرد تا تعهدات بهبود یابد."

مطالب مرتبط