افزایش بلا وقفه دمای هوا در ۴۰ سال اخیر

گرمایش زمین
Image caption در طول ده سال گذشته شدت دمای هوا بی سابقه بوده است

بنا بر یافته های سازمان جهانی هواشناسی و اداره هواشناسی بریتانیا، از ۱۶۰ سال پیش که سنجش و ثبت دمای کره زمین شروع شد، گرمای هوا در دهه گذشته بی سابقه بوده است.

کارشناسان هواشناسی همچنین می گویند تقریبا با اطمینان می توان گفت که در ۱۶۰ سال اخیر، سال ۲۰۰۹، از نظر شدت گرما در مرتبه پنجم قرار می گیرد.

آژانس تحقیقات فضایی آمریکا-ناسا- می گوید رکورد گرمای کره زمین در طی یکی دو سال آینده شکسته خواهد شد.

میشل جارود، دبیر سازمان جهانی هواشناسی می گوید در سال های اخیر حد متوسط دمای هوا در بیشتر قاره های جهان افزایش یافته و تنها در شمال آمریکا هوا از حد متوسط سردتر بوده است.

آقای جارود گفت تجزیه و تحلیل نهایی هواشناسی تا اوایل سال آینده میلادی تکمیل نخواهد شد ولی سازمان جهانی هواشناسی همواره خلاصه یافته ها را در اختیار شرکت کنندگان در مذاکرات هر ساله در باره گرمایش زمین قرار می دهد تا مذاکره کنندگان در جریان آخرین یافته ها قرار بگیرند.

میشل جارود یادآور شد که آژانس های هواشناسی متعلق به این سازمان در سال ۱۹۹۵ توافق کردند که اطلاعات هواشناسی را که برای حفاظت از حیات و محیط زیست ضروری است، در اختیار عموم قرار دهند.

ویکی پوپ، از اداره هواشناسی بریتانیا نیز گفت آمار مورد بحث توسط نهادهای مستقل تهیه شده و تمام آنها نشان می دهند که هوای کره زمین در حال گرمتر شدن است.

تازه ترین اطلاعات مربوط به گرمایش زمین در اجلاس تغییرات اقلیمی در کپنهاگ در اختیار شرکت کنندگان در اجلاس قرار داده شده است.

این اجلاس با شرکت نمایندگان ۱۹۲ کشور در کپنهاگ پایتخت دانمارک آغاز به کار کرده است.

در طول این اجلاس دو هفته ای که برخی از دانشمندان آن را مهمترین گردهمآیی در باره تغییرات اقلیمی می دانند، رهبران حدود ۱۰۰ کشور جهان در اجلاس حضور خواهند یافت.

یک نظر سنجی بین المللی که توسط بی بی سی صورت گرفته نشان می دهد که حدود دو سوم مردم جهان گرمتر شدن هوای کره زمین را یک مشکل بسیار جدی تلقی می کنند.

ولی طبق این نظرسنجی در آمریکا و چین که بیش از هر کشور دیگری به آلودگی هوا کمک می کنند، این نگرانی کاهش یافته است.

هدف هرگونه توافقی در اجلاس کپنهاگ یافتن جایگزینی برای پیمان سال ۱۹۹۷ کیوتو، جهت مهار میزان تصاعد گازهای گلخانه ای است که مهمترین عامل گرمتر شدن هوای کره زمین شناخته شده است.

مطالب مرتبط