تلاش اروپایی ها برای توافق بر سر میزان کمک در ارتباط با تغییرات اقلیمی

روسیه
Image caption مبارزه با عواقب گرمایش هدف این کمک به کشورهای فقیر است

رهبران اتحادیه اروپا تاکنون نتوانسته اند در مورد میزان کمک به کشورهای در حال توسعه برای رسیدگی به عواقب گرمایش زمین توافق کنند.

در اولین روز از یک اجلاس دو روزه، سران اتحادیه اروپا قصد داشتند بر سر ارائه کمکی 6 میلیارد یورویی طی سه سال به کشورهای درحال توسعه توافق کنند.

اما تحلیلگران می گویند که کشورهای ثروتمندتر برای راضی کردن کشورهای فقیرتر اروپای شرقی برای مشارکت در این برنامه در تقلا هستند.

مقام ها گفتند که رایرنی ها در این زمینه در طول شب ادامه خواهد یافت.

جانی دایموند خبرنگار بی بی سی در بروکسل می گوید انتظار می رود که طی ساعات آینده فشار فوق العاده ای بر این کشورها وارد شود.

فردریک راینفلت نخست وزیر سوئد در یک کنفرانس خبری گفت: "فردا از امروز رقم بهتری خواهیم داشت."

او افزود بعضی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا کسر بودجه های شدید دارند و طرح مورد بحث کنونی جنبه دواطلبانه دارد با این حال بیش از نیمی از کشورهای عضو قول کمک داده اند.

هدف از جمع آوری این پول در اجلاس بروکسل کمک به فقیرترین کشورها برای رسیدگی به مشکلاتی مثل بالا آمدن سطح دریاها، نابودی جنگل ها، کمبود آب و سایر عواقب تغییرات اقلیمی در فاصله ساله های 2010 تا 2012 است.

چندین کشور ثروتمند اتحادیه اروپا رقم های قابل توجهی را اعلام کرده اند، اما هنوز معلوم نیست که آلمان، فرانسه و کشورهای شرقی اروپا چه مبلغی اختصاص خواهند داد.

با شروع این اجلاس قول ارائه 2 میلیارد یورو کمک داده شد.

بریتانیا با 883 میلیارد یورو و سوئد با 765 میلیون یورو بزرگترین اهدا کنندگان هستند. هنلد و دانمارک نیز به ترتیب قول پرداخت 300 و 160 میلیون یورو را داده اند.

مطالب مرتبط