تغییرات فیس بوک مورد انتقاد قرار گرفت

فیس بوک
Image caption منتقدان می گویند تغییرات فیس بوک باعث می شود افراد اطلاعات شخصی خود را برای غریبه ها آشکار کنند

بعضی از گروه های مدافع حقوق دیجیتال و وبلاگ نویسان از مقررات جدید شبکه اجتماعی فیس بوک در رابطه با اطلاعات شخصی کاربران انتقاد کرده اند.

منتقدان می گویند این تغییرات که از روز چهارشنبه اعمال شده اند، مطلوب کاربران نیستند و آنها را وادار می کند مطالب خود را با جمعیت گسترده تری از اعضای این سایت سهیم شوند و به راحتی قابل جستجو شوند.

این افراد می گویند تغییرات صورت گرفته جنسیت و محل سکونت کاربران را برای همگان آشکار می کند.

بسیاری از کاربران نیز پیام های اعتراض آمیزی را بر وبلاگ رسمی فیس بوک منتشر کرده اند و گفته اند که کاربری از این سایت را به علت تغییرات صورت گرفته کاهش داده اند.

فیس بوک می گوید این تغییرات به کاربران کمک می کند تا مطالب به روز شده خود را با دیگران سهیم شوند و آنها را وادار نمی کند تا اطلاعات خود را فاش کنند.

ولی به گفته مارک روتنبرگ، مدیرعامل مرکز اطلاعات شخصی الکترونیک در آمریکا، فیس بوک در حال حرکت به سویی است که کاربران را به عمومی کردن همه اطلاعاتشان در این سایت هدایت می کند.

او گفت: "از نقطه نظر حریم شخصی افراد، این کار عادلانه نیست."

به گفته آقای روتنبرگ همکاران او در حال مطالعه تغییرات صورت گرفته در فیس بوک هستند تا احتمال ارتکاب "فریبکاری" به وسیله این شبکه اجتماعی را بررسی کنند.

بنیاد مرزهای الکترونیک نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد تغییرات صورت گرفته در فیس بوک به طور آشکار با هدف ترغیب کاربران به آشکار کردن اطلاعات بیشتری نسبت به قبل است.

این بنیاد افزود: "بدتر از آن، این تغییرات میزان کنترل کاربران برای اطلاعات شخصی آنها را کاهش می دهد."

فیس بوک تغییرات مربوط به اطلاعات شخصی کاربران را از نیمه 2009 به طور آزمایشی به اجرا گذاشت. این تغییرات به کاربران اجازه می دهد درباره افرادی که به روز رسانی آنها را می بینند، حق انتخاب داشته باشند.

بری اشنیت، از سخنگویان فیس بوک می گوید کاربران می توانند با وارد نکردن اطلاعات مربوط به جنسیت و محل سکونت خود، بعضی از اطلاعات شخصی خود را از غریبه ها پنهان کنند.

آقای اشنیت گفت: "هر گونه برداشتی درباره تلاش فیس بوک برای فریب دادن اعضا برخلاف اهداف ماست."

او همچنین گفت فیس بوک کاربران را تشویق می کند تا درباره اطلاعات خود بازتر عمل کنند زیرا که جهان در حال حرکت به این سو است.

مطالب مرتبط