وب‌نورد: از ساخت انیمیشن تا آی طنز

وب نورد، یکی از اجزاء اصلی برنامه "کلیک فارسی" است که هر هفته از تلویزیون بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی به نمایش در می آید.

وب نورد به معرفی سایت های اینترنتی جدید، جالب و کارآمد اختصاص دارد که هر کدام به دلیلی مورد توجه سازندگان این برنامه قرار گرفته اند.

سایت هایی که در هفته اخیر در برنامه "کلیک فارسی" معرفی شده اند به شرح زیر است:

ساخت نقاشی متحرک

اگر وارد این سایت انیمیشن شوید و با استفاده از موتور جست‌وجو دنبال کلمه Pivot بگردید. لینکی برای دانلود دریافت خواهید کرد. پس از دریافت می‌توانید ساخت نقاشی متحرک خود را آغاز کنید. در هر قاب، جهت اعضای بدنِ آدمک را تغییر دهید. پس از آن که همه را پشت سر هم نگاه کنید، خواهید دید که آدمک حرکت می‌کند.

می‌تونین برای این آدمک پس‌زمینه بگذارید. این کار را باید از همان اول انجام دهید. در غیر این صورت مجبور هستید تا نقاشی را تکرار کنین. سرعت قاب‌ها را نمی‌شود تغییر داد ولی اگه بخواهید نقاشی آرام‌تر حرکت کند، یک حرکت را در دو قاب پشت سر هم کپی کنید.

http://www.snapfiles.com/

مجله طراحی آنلاین

تا حالا به این فکر کرده‌اید که هواپیماهای آینده ممکن است چه شکلی باشند؟ spruce whale یکی از این طرح‌هاست که کارِ طراحی به نام ریندی اَلِندر است. احتمالاً مواد لازم برای ساختن آن هنوز اختراع نشده اما این هواپیما خواهد توانست 15000 مسافر را حمل کند و سرعتش به 1000 کیلومتر در ساعت خواهد رسید! اگر از این طرح خوشتان آمده، باید گفت که در وب‌سایت یَنکو دیزاین، غیر از این طرح، طرح‌ها وایده‌های واقع‌گرایانه و تخیلی دیگری هم هست که ممکن است علاقمند به دیدنشان باشید.

این وب‌سایت، یک مجله طراحی آنلاین است که بیننده‌های میلیونی دارد و اگه بین صفحه‌های مختلفش که پر از طرح‌های صنعتی، کشاورزی، انتزاعی و مُد هستند بچرخید، متوجه می‌شوید که این تعداد طرفدار تعجب‌آور نیست.

http://www.yankodesign.com/

کتابخانه آنلاین

اگر اهل مطالعه باشید، احتمالاً می‌دانید که تعداد مطالب اینترنتی و الکترونیکی هر بیشتر و بیشتر می‌شود. این وب‌سایت برای کسانی که برایشان مهم نیست به جای کاغذ از نمایشگر برای خواندن استفاده کنند، یک پیشنهاد مناسب است.

یک کتابخانه از کتاب‌های و نویسندگان مختلف از شعر تا نمایشنامه. استفاده از سایت بسیار ساده است. فقط باید از موتور جست‌وجو استفاده کنید و اسم یک اثر یا نویسنده را در آن وارد کنید. راه دیگر این است که کتاب‌ها را بر اساس حروف الفبا از دسته‌بندی پیدا کنید. اما عجیب است که چنین فهرستی برای نام نویسندگان موجود نیست.

http://fulltextarchive.com

انقلاب دیجیتالی

موضوع سایت بعدی این پرسش است: اینترنت چطور دنیا را تغییر داده است؟ در این وب‌سایت مطلب‌هایی از پروژه مستند جدید بی‌بی‌سی را می‌بینید که قصد دارد تا نشان بدهد اینترنت در بیست سال گذشته چه تغییراتی در زندگی مردم و کره زمین ایجاد کرده است.

قرار است که تیم سازنده این مستند، پیشرفت ساخت فیلم را در وبلاگ بنویسند و از شما نظر بخواهند. در ضمن آنها از همین حالا فایل‌های قابل دریافت از مصاحبه‌های خود با کسانی چون تیم برنرزلی، پدر اینترنت را گذاشته‌اند که شما آزادانه می‌توانید آنها را ویرایش و دوباره منتشر کنید، البته به شرط این که به مفاد و شرایطی که در سایت گذاشته‌اند، پایبند باشید.

http://www.bbc.co.uk/digitalrevolution/

آی طنز

انسان گاهی واقعاً نیاز به خنده دارد. یکی از چیزهایی که می‌تواند بخنداند، جوک و لطیفه و کاریکاتور است. آی‌طنز یک سایت از جوک‌های بهداشتی است! شاید این بهترین توصیفی باشد که بتوان از یک سایت کرد. می‌توان گفت این سایت پر از مطالب خنده‌دار است. در واقع از کارتون و کمیک استریپ گرفته تا جوک و لطیفه و حکایت را می‌شود در این سایت پیدا کرد. علاوه بر این که یک ستون از اخبار جدی درباره مسائل طنز وجود دارد که می‌توانید کلی اخبار شوخی درباره موضوعات جدی هم در آن خواند. نویسندگان این سایت هم از طنزنویسان مشهور مطبوعات هستند و هم از طنزنویسان آنلاین. در عین حال کلی استعداد کشف‌نشده و بلاگر هم مطالب خود را در این سایت منتشر می‌کنند یا حداقل به مطالب طنزشان لینک داده می‌شود در نسخه جدید این وب‌سایت بخشی به نام چندرسانه‌ای است. در این بخش از شعرهای طنز با صدای شاعر تا عکس‌های طنز از صحنه‌های جالب را می‌توانید بیابید.

http://www.itanz.com