وب‌نورد: از بازی‎های لینوکسی تا گرافیک ایرانی

وب نورد، یکی از اجزاء اصلی برنامه "کلیک فارسی" است که هر هفته از تلویزیون بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی به نمایش در می آید.

وب نورد به معرفی سایت های اینترنتی جدید، جالب و کارآمد اختصاص دارد که هر کدام به دلیلی مورد توجه سازندگان این برنامه قرار گرفته اند.

سایت هایی که در هفته اخیر در برنامه "کلیک فارسی" معرفی شده اند به شرح زیر است:

نوشته را به صدا تبدیل کنید

آیا زمانی که خیلی مقابل کامپیوتر می‌شینید، چشم‌هایتان اذیت نمی‌شود؟ کسانی که چشم‌هایشان ضعیف است، ممکن است گاهی نوشته‌های سایت‌ها به نظر خیلی کوچک برسد و با خواندنشان مشکل پیدا کنند. البته خبر خوب برای آنهایی که با خواندن مطالب آنلاین مشکل دارند یک برنامه آنلاین است که می‌تواند مطالب را بخواند. پس از اینکه نسخه رایگان نرم افزار را دریافت کردید، روی دسکتاپ دو آیکون جدید ظاهر می‌شود که یکی برنامه را باز می‌کند و دیگری نشان می‌دهد که این نرم‌افزار چیست و نسخه قابل خریدش چه ویژگی‌های اضافه‌ای دارد.

استفاده از اون واقعاً ساده است، تنها کاری که باید بکنید این است که بعد از اجرای برنامه، قسمت مورد نظر از متن خود را با ماوس انتخاب کنید و بعد کنترل و اف 9 را بفشارید و به مطلب دلخواهتان گوش دهید. به‌علاوه این نرم‌افزار با سرویس‌های ایمیل مثل آوت‌لوک و ورد پراسسر هم کار می‌کند.

نسخه قابل خرید صداهای مختلف در اختیارتان می‌گذارد و حتی می‌توانید مطالب خوانده شده را به عنوان فایل ام.پی.تری در کامپیوتر خود ثبت و بعد هم در گوشی همراه دریافت کنید یا روی سی.دی بریزید. با این روش می‌توان گزارش‌های اداری خود را در دستگاه پخش موسیقی بریزید و هنگام پیاده‌روی استفاده کنید.

همکاری برای برگزاری مسابقه

این وبسایت چندان سایت پر محتوایی نیست ولی از مردم دعوت می‌کند که برای برگزاری یک مسابقه همکاری کنند. هدف وبسایت این است که بررسی کند که اگر فعالیت‌های روزمره مردم را لذت‌بخش‌تر کنیم، می‌توانیم مردم را تشویق کنیم تا زندگی بهتر و سالم‌تری را در پیش بگیرند؟

مثلاً یک فروشگاه را در نظر بگیرید. معمولاً همه برای بالا رفتن از پله‌برقی استفاده می‌کنند، اما یک تغییر در پله‌ها ناگهان باعث شد اکثر آدما تصمیم بگیرند از آنها بالا بروند. شاید شما هم همین کار را می‌کردید. آن هم وقتی که به پله‌هایی که مث دگمه‌های پیانو عمل می‌کنند برخورد کنید.

بازی های لینوکسی

این هم یک وبسایت برای آنها که عاشق لینوکس هستند. طبق معمول تالارهای مختلفی برای بحث در موضوعات مختلف لینوکسی وجود دارند. زیرگروه‌هایی مثل پرواز، ورزش، بازی‌های استراتژیک، ماجراجویی، اکشن، اتوموبیل‌رانی و دیگر زیرگروه‌ها نشان می‌دهند که این یک وب‌سایت مخصوص بازی برای کسانی است که از سیستم‌عامل لینوکس استفاده می‌کنند.

وارد هر کدام از این زیرگروه‌ها بشوید، می‌بینید که بازی‌ها به طور جدا معرفی شده‌اند و در مواردی دسترسی به سایت رسمی بازی یا حتی دریافتش هم وجود دارد.

گرافیک ایرانی

گرافیک کامپیوتری یکی از مباحثی هست که هم مورد علاقه گرافیست‌ها است و هم مورد علاقه متخصص‌های کامپیوتر و البته سی‌جی ایران هم یک سایت تخصصی گرافیک است. هر چیزی را که فکر می‌کنید مرتبط با گرافیک کامپیوتری هست، می‌توان در این سایت پیدا کرد.

از گرافیک بازی‌های کامپیوتری تا آموزش نرم‌افزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ. در بخش اخبار این وب‌سایت می‌توانید مجموعه‌ای از اخبار مرتبط با بازی‌های کامپیوتری و انیمیشن‌ها را پیدا کنید. بخش مقالات پر از نوشته‌ها و مطالب کارشناسی و همین‌طور مصاحبه‌ها با آفریننده‌های انیمیشن‌ها یا افراد مرتبط با گرافیک کامپیوتری است.

بسیاری از ترفندها و روش‌هایی را در بخش آموزشی این سایت می‌توان یافت که در حالت عادی نیازمند صرف ساعت‌ها زمان و کار با نرم‌افزارهای مختلف و پیچیده است. از بخش‌های دانلود و ایده‌های نوین و گیم هم می‌توانید نرم‌افزارهای رایگان، نسخه‌های آزمایشی یا رایگان بازی و مجله دریافت کنید.