بان: اکنون مبلغ کمک در مبارزه با تغییرات اقلیمی حیاتی نیست

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، گفته است کشورهای در حال توسعه احتمالا نباید امید داشته باشند کنفرانس در کپنهاگ منجر به نتیجه دلخواهشان شود.

کشورهای فقیر امید داشته اند این کنفرانس منجر به صدور پیمانی شود که از جمله در آن قید شده باشد به آنها کمک مالی دراز مدت خواهد شد تا بتوانند با تاثیرات نامطلوب تغییرات اقلیمی مقابله کنند.

مقدار کمک مالی که کشورهای در حال توسعه خواستار آن هستند فاصله زیادی با میزان پولی دارد که کشورهای غربی حاضرند پرداخت کنند و همین موضوع یکی از موانع اصلی بر سر راه رسیدن به توافق در نشست های پی در پی در باره تغییرات اقلیمی بوده است.

اما آقای بان گفته است که امضای یک توافق کلی برای صلاح عمومی اهمیت دارد.

دبیرکل سازمان ملل به روزنامه فایننشال تایمز لندن گفت به نظر او تعیین مبلغ دقیق کمک مالی در این مقطع از تلاش ها برای رسیدن به توافق حیاتی باشد.

او گفت: "اگر آنها نتوانند در کپنهاگ به توافق برسند لازم است تدارکی ابتدایی تعیین شود. اکنون زمان منطق مشترک، مصالحه و همکاری است."

گزارشگر محیط زیست بی بی سی می گوید ملس زناوی، نخست وزیر اتیوپی، درصدد است از کشورهای ثروتمند بخواهد از طریق یک برنامه جدید کمک مالی، مانند تعیین مالیات برای نقل و انتقالات مالی بانکدارها، دهها میلیارد دلار جمع آوری کنند و از این صندوق به آن دسته از کشورهای فقیر که بیش از سایرین در معرض تاثیرات بد تغییرات اقلیمی هستند، کمک کنند.

در همین حال، پلیس به سمت صدها تظاهرکننده که سعی داشته اند از حصار امنیتی محل برگزاری کنفرانس تغییرات اقلیمی در شهر کپنهاگ دانمارک عبور کنند، گاز اشک آور پرتاب کرده است.

سارا مخرجی، گزارشگر بی بی سی، می گوید اکنون "مرکز بلا"، محل برگزاری کنفرانس تعطیل شده است.

فعالان محیط زیست از این که تلاش این کنفرانس برای رسیدن به پیمان تغییرات اقلیمی پیشرفتی نداشته است و همچنین محدودیت هایی که برای حضور آنها در گفتگوها به اجرا درآمده است، خشمگینند.

در تحولی دیگر، کانی هدگارد، وزیر امور محیط زیست دانمارک و رئیس کنفرانس، امروز (16 دسامبر)، استعفا داد و لارس لوک راسموسن، نخست وزیر این کشور جایگزین او شده است.

خانم هدگارد گفت: "در حالی که شمار زیادی از روسای کشورها و دولت ها در کنفرانس حاضر شده اند، درست تر است که نخست وزیر دانمارک ریاست کنفرانس را بر عهده داشته باشد."

مطالب مرتبط