تلسکوپ فضایی هرشل تولد ستارگان را ضبط کرد

صلیب جنوبی (اسا)
Image caption هرشل که اخیرا راهی فضا شد ثابت کرده است که ابزار بی نظیری است

سازمان فضایی اروپا تصاویر خیرکننده تازه ای که توسط تلسکوپ فضایی هرشل ضبط شده را منتشر کرده است.

این تصاویر که تشکیل ستارگان را نشان می دهد جزو مهمترین تصاویری که در چند دهه اخیر از فضا گرفته شده است، توصیف می شود.

منجمان امیدوارند که با تحلیل این تصاویر، بتوانند به سوالاتی درباره چگونگی تشکیل ستارگان و کهکشان ها پاسخ دهند.

هرشل بزرگترین تلسکوپ نجومی است که تاکنون در فضا مستقر شده است. این تلسکوپ هفت ماه پیش راهی فضا شد.

این تلسکوپ از زمان آغاز کار موفق به گرفتن عکس هایی از غبار فضایی که تاکنون غیرقابل رؤیت بود شده است. این موادی است که کهکشان ها، ستاره ها، سیارات و حتی کلیه اشکال حیات از آنها ساخته شده اند و دانشمندان درحال مطالعه آن هستند تا به درکی از چرخه حیات کیهانی دست یابند.

بروس سوئینیارد از آزمایشگاه روترفورد اپلتون در آکسفوردشایر بریتانیا، از اعضای تیم پژوهشگرانی است که ابزار "اسپایر" (Spectral and Photometric Imaging Receiver) در هرشل را طراحی کرده اند. این یکی از سه ابزار مهمی است که نقش چشم تلسکوپ را بازی می کنند.

این سه ردیاب به هرشل امکان می دهند امواج شدیدا فروسرخ و امواج نوری با طول موج کمتر از یک میلیمتر را رؤیت کند که در نتیجه امکان دیدن اجرام پنهان در پس توده های گرد و غبار آسمانی از جمله ستارگان در هنگام تولد آنها فراهم می شود.

این توانایی همچنین به هرشل امکان می دهد اعماق کیهان را رصد کند و کهکشان هایی را ببیند که زمانی شکل گرفتند که عمر کیهان از یک پنجم تا نصف حالا بود. این دوره ای از تاریخ کیهان است که تصور می شود زایش ستارگان در اوج بود.

پروفسور سوئینیارد توضیح داد که هرشل با نگاه به "کهشکان های جوان" قادر است بخشی از تاریخ تشکیل ستارگان را آشکار کند.

او گفت که هزاران کهکشانی که این تلسکوپ ردیابی کرده است به محققان اجازه می دهد مدل های تشکیل کهکشان ها را آزمایش کنند و فرآیندهای شیمیایی که باعث تشکیل غبار فضایی می شود را کشف کنند.

یکی از این عکس ها نشان می دهد که بخشی از فضا که تاکنون خلاء به نظر می رسید در واقع آکنده از غبار ستاره ای است.

این تصاویر نشان داده است که ساز و کارهای کهیان ممکن است متنوع تر و پیچیده تر از آن باشد که نظریات کنونی بر آن دلالت دارد.

مطالب مرتبط