وب‌نورد: رای به شگفتی های محبوب تا تشخیص بیماری

وب نورد، یکی از اجزاء اصلی برنامه "کلیک فارسی" است که هر هفته از تلویزیون بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی به نمایش در می آید.

وب نورد به معرفی سایت های اینترنتی جدید، جالب و کارآمد اختصاص دارد که هر کدام به دلیلی مورد توجه سازندگان این برنامه قرار گرفته اند.

سایت هایی که در هفته اخیر در برنامه "کلیک فارسی" معرفی شده اند به شرح زیر است:

به شگفتی های مورد نظر خود رای دهید

این وبسایت، که از فهرست عجایب هفتگانه دنیای باستان ایده گرفته است، از شما می‌خواهد که به هفت چیزی که فکر می‌کنید بهترین هستند، رأی دهید. انتخاب شما می‌تواند هر چیزی باشد. برای شرکت کردن در این رأی‌گیری باید در سایت ثبت نام کنید و بعد می‌توانید از فهرستِ سایت موضوع دلخواه خود را انتخاب کنید یا موضوع جدیدی به آن اضافه کنید.

سایت یک فهرست از موضوع‌های پیشنهادی در صفحه‌های دو ردیفه مهیا کرده و کنار هر موضوع عکسی گذاشته است. اگر می‌خواهید چیز جدیدی یه فهرست اضافه کنید، باید در عکس‌هایی که می‌گذارید حق تکثیر رعایت شده باشد.

تعقیب ساده مطالب در شبکه های محبوب اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی این روزها بخش جداناپذیری از زندگی مدرن شده‌اند. آنها با توجه به پراکندگی مردم در سراسر دنیا، راه خوبی برای معاشرت کردن با دوستان و اعضای خانواده هستند. با ازدیاد دوستان، در فهرست شما، دنبال کردن مطالبی که در سایت پست می‌کنند، ممکن است خسته‌کننده شود. اما با سایت توییت دِک،نوشته‌های توییتر، فیس‌بوک و مای اسپیس طوری دسته‌بندی می‌شوند که دنبال کردنشان خیلی راحت باشد. مثلاً اگه به فیس‌بوک وصل شوید، اطلاعات مربوط به پست‌ها در چهار ستون دسته‌بندی می‌شوند: اخبار، عکس‌ها، پست‌های روی دیوار و استاتوس‌های به‌روزشده. این نرم‌افزار با «ادوبی ایر» کار می‌کند، در نتیجه اگه آن را در کامپیوتر خود ندارید، خود سایت از شما اجازه می‌گیرد تا نصبش کند. سپس باید ثبت‌نام کنید.

همچنین می‌توانید دوستات خود را دسته‌بندی کنید و اینطوری بدون اینکه مجبور باشید بین دوست‌ها بگردید، آنهایی را که برایتان مهم هستند، همیشه زیر نظر داشته باشید.

و اگر می‌خواهید در یکی از این سایت‌ها چیزی بنویسید، فقط کافی است روی دگمه زردِ مخصوص به‌روزرسانی کلیک و سایت مورد نظر را انتخاب کنید. پیام خود را بنویسید و دگمه اینتر را بزنید.

نمونه ویکی پدیا؛ اما برای عکس

یکی از سایت‌های تأثیرگذار، ویکی‌پدیا است. یک دانشنامه بی‌نظیرِ در حال رشد که نمونه‌های مشابهی مانند فوتوپیدیا هم دارد.

این سایت قرار است نمونه ویکی‌پدیایی برای عکس‌ها باشد. بنابراین برای کامل شدن احتاج به همیاری کاربران دارد. سرعت پیشرفتش آن‌قدر بالا است که تا کنون بیش از 14000 مقاله در آن ثبت شده است. اگر می‌خواهید عکس به بایگانی آن اضافه کنید، ابتدا باید ایمیل خود را ثبت کنید و بعد عکس‌های مورد نظر خود را از هارد یا سایت‌هایی چون فلیکر، پیکاسا و فیس‌بوک دریافت کنید.

تشخیص طبی اینترتی - یادتان باشد این جایگزینی برای پزشک نیست!

این یک سایت برای تشخیص بیماری است. استفاده از آن چندان سخت نیست. کافی است علایم بیماری خود را در کادر وارد کنید. این علایم را به صورت جدا از هم بنویسید و بین هر کدام فاصله بگذارید. نتیجه جست‌وجوی شما به صورت نام بیماری به فارسی و انگلیسی نوشته می‌شود. در نهایت توضیحی هم درباره این که این بیماری چیست، در صفحه خواهید دید. بدیهی است که این سایت هیچ‌وقت نمی‌تواند جایگزین پزشک شود، اما می‌تواند راهنمای خوبی برای این باشد که از بیماری‌ها کمی سر در بیاوریم. همچنین برای افزایش اطلاعات عمومی درباره سلامتی می‌تواند مفید باشد.

شاید جواب سوالاتتان در مورد تغذیه را اینجا پیدا کنید

خیلی از مشکلات ما ممکن است ریشه در نحوه تغذیه داشته باشد. از طرفی افراد زیادی هستند که می‌خواهند بدانند هر غذا چه خاصیتی دارد و مثلاً در روز چقدر باید کالری مصرف کرد و چه خورد یا از چه پرهیز کرد. این سایت پر از مقالاتی هست که افراد متخصص تغذیه می‌نویسند و می‌تواند به سؤالات بی‌شمار افراد پاسخ دهد.

این مقالات در شاخه‌های مختلف دسته‌بندی شده‌اند. از تغذیه در دوران مختلف زندگی یا بحران‌ها و مناسبت‌ها تا تغذیه و بیماری‌ها. برای مشخص شدن وضعیت چاقی یا لاغری افراد 2 تا بیست ساله، بخشی به اسم سنجش وضعیت تغذیه‌ای وجود دارد که با پر کردن بخش‌های مختلف و محاسباتی که سایت انجام می‌دهد، می‌توانید وضع خود را مشخص کنید. از بخش تالارهای گفت‌وگو هم غافل نشوید.